Houslový virtuos a umělecký ředitel festivalu Jaroslav Svěcený připravil dramaturgii programu, která přivedla do kláštereckého zámku a kostela Nejsvětější Trojice hudební mistry i mladé žáky a studenty, kteří se zde měli možnost zdokonalit.

Výjimku mezi denními houslovými kurzy a večerním představením tvořil program v závěru festivalu – přednáška nejlepšího mistra smyčcaře v Čechách a večerní představení Jaroslava Svěceného s dcerou Julií, při kterém předvedli koncert na dvanácti unikátních houslích z evropských sbírek.

Ve znamení smyčců

Mistr smyčcař Milan Oubrecht jezdí na festival do Klášterce na pozvání Jaroslava Svěceného již několik let. Letos poprvé přijel vyprávět o svém umění, které s nadšením ocenili především mladí začínající hudebníci z houslových kurzů na zámku. Poutavé vyprávění o jeho životní cestě za tak zvláštním řemeslem, které ho proslavilo po celém světě, nadchlo posluchače stejně, jako přednáška o vývoji smyčců v historii lidstva.

Ukázky smyčců z vzácného dřeva, zdobené například slonovou kostí, želvovinou či zlatem, nepřekvapily v historickém výkladu tolik, jako použití rybích kostí. Přednášku s ukázkami si v renesančním sále užili hlavně studenti – houslaři, kteří měli možnost vzít nástroj do ruky a zeptat se na své všetečné otázky Milana a jeho syna Luboše Oubrechta i Jaroslava Svěceného.

„Svému oboru se věnuji již 43 let. Na moje smyčce se hraje v podstatě na všech kontinentech, kromě Arktidy a Antarktidy. Vyrobím tak dva smyčce za měsíc, vždycky záleží na požadavku hudebníka a na výběru materiálu, z jakého má být smyčec vyroben. Svého syna Luboše jsem do řemesla zasvětil už od jeho 15 let. Dnes již pracuje samostatně a každý z nás dělá svou vlastní práci,“ řekl Milan Oubrecht, člen Kruhu umělců houslařů při Asociaci koncertních umělců a vědců. Na jeho mistrovské smyčce, které vyrábí ve svém ateliéru v Lubech hrají jen mistři.

Julie

Večer výjimečného dne patřil Jaroslavu Svěcenému s patnáctiletou dcerou Julií, na kterém společně představili „Evropské housle čtyř staletí“. „Hraji už od čtyř let, nejdřív mě učil doma táta, ale o rok později jsem začala chodit do ZUŠ a od 11 let mě vyučuje profesorka Dana Vlachová z Pražské konzervatoře, na kterou jsem byla letos přijata“, vyprávěla Julie.

Ačkoli by mohla začínající houslistka využít slávu svého jména a krásu svého mládí, sází především na svoji vlastní práci a precizní přípravu, o čemž svědčí i její profesionální vystupování s komorními orchestry Virtuosi Pragenses a Qatro.

Julie cvičí tři až čtyři hodiny denně, ale jinak žije stejně jako ostatní děti jejího věku. Ráda si čte nebo sedí u počítače či běhá se svými kamarády venku.
O svých snech do budoucna má Julie jasnou představu. „Chtěla bych jít ve šlépějích svého otce, táta je můj velký vzor.“

Zhodnocení festivalu

Julie Svěcená: „Jsme v Klášterci strašně rádi a každý rok je to hezčí. Užíváme si společně práci i pohodu.“
Jaroslav Svěcený: „ Mám obrovskou radost, že se zde pouze nevyučuje, ale také vytváří skvělá parta lidí, kteří se v hudbě navzájem podporují. Nesmírně se těším na další ročník, je to sice spousta práce, ale když vidíte takovou odezvu, dodá Vám to další energii. Díky všem, kteří nám fandí a podporují nás.“

Autor: Jana Vlčková