V sobotu se mohou lidé vypravit na záměk Červený hrádek, kde pořádají už 21. ročník Mistrovství ve svíčkové, anebo do Kadaně, kde se zrodil workshop (Ne)zapomenutých her. Obě akce se budou odehrávat pod otevřeným nebem.

NAD TALÍŘEM

Kdo se naučil a dovedl k dokonalosti přípravu tradiční české svíčkové, jistě nebude chybět mezi soutěžícími. Ostatní se mohou přijít příjemně pobavit.

Hlavní program bude od 14 hodin opět moderovat herec Martin Zounar. „Lidé ho fakt chtějí, je to hvězda Ordinace v růžové zahradě, tak jsme ho nechali," řekl šéf jirkovské kultury Bedřich Fryč. „Trochu jsme ale obměnili odbornou porotu. Pozvali jsme například Jitku Smutnou," doplnil. Vedle ní v porotě zasedne zpěvačka Míša Nosková, zpěvák Marian Vojtko a Mário Kubec.

Jak ukázaly poslední ročníky, s hodnocením se porotci mazlit nebudou, takže nejspíš nastanou horké chvíle. „Všimli jsme si toho, že porotci přitvrdili. V prvních ročnících byli distingovaní, pod vlivem kulinářských pořadů s Pohlreichem si ale neberou servítky. Nic pro slabší povahy," zmínil Fryč.

Po hlavní soutěži přijde v 16 hodin na řadu také soutěž v pojídání knedlíků, do které se jedlíci mohou hlásit jen na vlastní nebezpečí.

Od 13 hodin bude před zámkem vyhrávat Jožka Šmukař s cimbálovkou, v 15 hodin vystoupí na nádvoří Cirkus žebřík s pohádkou „Loutky, které nikde nechtěli" a od 17 hodin bude hrát Honza Vyčítal a Greenhorns. Po celý den budou návštěvníci moci ochutnávat moravská vína, k dispozici bude občerstvení a děti se budou moci povozit na koních.

Tentokrát za historicky nejnižší vstupné 20 korun.

V KADANI SI BUDOU HRÁT

Novotou zářící Studentské náměstí v sobotu poslouží jako herna pod širým nebem. Kdokoli půjde okolo, může se zastavit a zahrát si ne zrovna obvyklé hry.

„Osobně mám nejraději staroegyptský senet, který se hraje ve dvou a je opravdu zábavný," má svůj tip ředitelka kadaňské kultury Tereza Gvoždiáková. Ta bude na místě radit, jak hry hrát.

Na ploše parku budou rozloženy také hry jako jsou středověké vrhcáby, mezopotámský ur, canasta, rummy, žolíky, ale i dáma, mlýn a strategické latrunculi.

Koncept (Ne)zapomenutých her původně vznikl na míru Kadaňskému hradu, který si říkal o oživení. „Začali jsme tam jednou měsíčně pořádat starověké a středověké kurzy, jak se hrálo. Například o takových vrhcábech slyšel v pohádkách snad každý, ale skoro nikdo neví, jak se to hraje," vysvětlila Gvoždiáková. S příchodem léta se ale herní koutek přesunul na Löschnerovo náměstí v Kadani, kde slavil úspěch. „Největší zájem byl o staroegyptský senet a středověké vrhcáby," upřesnila šéfka kulturních zařízení. „Spektrum hráčů bylo široké nejvíc bylo desetiletých dětí, pak pár dospělých a prarodiče s vnoučaty," doplnila.

(Ne)zapomenuté hry odstartují na Studentském náměstí v sobotu v 10 hodin, vstupné je zdarma.

Další tipy najdete v servisu ZDE.