Celé Česko si letos připomíná výročí 700. narození císaře Karla IV. Zavzpomíná na něj také Kadaň, kterou panovník dvakrát navštívil. Uspořádá výstavu „Karel IV. a Kadaňsko" a sérií dalších akcí, mezi nimiž jsou přednášky vědeckých kapacit, scénické čtení z vlastního životopisu panovníka, kostýmované prohlídky hradu, ale také výlet na hrad Karlštejn pořádaný přesně v den výročí narození Karla IV.

Císař v Kadani

Tím nejpodstatnějším v muzejním programu bude výstava na Kadaňském hradě, která začne 30. dubna a potrvá do 28. září. „Připomene obě návštěvy Karla IV. a přiblíží, jak tehdy město vypadalo," uvedl mluvčí Městského muzea v Kadani Petr Liebscher.

„Nastíní také rozložení šlechtických rodů a další akcent bude dán na rok 1362, kdy Kadaň vyhořela a podle urbanistů požár stál za proměnou tváře města," doplnil historik Lukáš Gavenda. Muzejníci přiblíží jeho tehdejší možnou podobu na modelu.

Drahokamy z Ciboušova

Výstava také odvypráví příběh naleziště drahých kamenů v nedalekém Ciboušově. Tamními jaspisy a ametysty jsou vyzdobeny kaple na Karlštejně a stěny svatováclavské kaple ve svatovítské katedrále na Pražském hradě.

Dlouhá léta se nevědělo, odkud drahé kameny pocházely. „Uvažovalo se, zda nejsou z Podkrkonoší a až v 80. letech minulého století došlo k tomu, že brusič drahých kamenů Petr Machek s nimi obešel několik významných kapacit až narazil na významného geologa Františka Skřivánka," přiblížil Petr Liebscher. Došlo k rozsáhlému archeologickému průzkumu, který prokázal, že k výzdobě nejposvátnějších míst v zemi byly použity právě kameny z Ciboušova. „Pro náš kraj to byl epochální objev," připomněl mluvčí muzea.

Výstava ukáže na modelech, jak těžba ve středověku i pozdějších obdobích probíhala.

Nejcennější klenot

Představena bude také kopie zlatého ostatkového kříže, který sloužil jako schrána pro nejvzácnější relikvie a o němž se Karel IV. v dopise papeži vyjádřil jako o „nejcennějším klenotu českých králů a českého království".

Kromě této repliky byly v Kadani vyrobeny také dvě desky posázené jaspisy a ametysty (viz foto nahoře), vážící čtvrt a půl tuny. Jde o kopie částí stěn kaple sv. kříže na Karlštejně. Vytvořil je klášterecký umělecký kovář Karel Meloun. Tyto exponáty byly zapůjčeny na výstavu do Teplic.

Výstava bude na hradě zahájena v sobotu 30. dubna, už týden před tím ale odstartuje přednáškou Drahokamy pro císaře. Více se o ní a dalších doprovodných akcích dočtete v modrém infobloku.

Doprovodný program23. dubna v 17:00 hodin: Drahokamy pro císaře
Kadaňský hrad - expozice
Přednáška RNDr. Františka Skřivánka, geologa a historika, který představí významné naleziště Ciboušov a souvislosti těžby a zpracování drahých kamenů, použitých při výzdobě Svatováclavské kaple a hradních kaplí na Karlštejně.
Vstup zdarma

7. května, 19:00 hod.: Svým nástupcům…
Kadaňský hrad - expozice
Scénické čtení z Vlastního životopisu Karla IV. Připravilo Městské muzeum v Kadani s Divadlem Navenek.
Vstup zdarma

14. května, 7:30 hod.: Císařské narozeniny
Muzeobusem z Kadaně na hrad Karlštejn, včetně kaple sv. Kříže, v den 700. výročí narození Karla IV. Prohlídka nově vystaveného Karlštejnského pokladu.
Cena 690 Kč zahrnuje dopravu a vstupné do hradu.

21. května, 17:00 hod.: Církev doby Karla IV. Petr Liebscher s replikou zlatého ostatkového kříže, která bude součástí výstavy. Originál je vytvořený ze tří kilogramů zlata, 32 drahokamů, 9 gem, 22 perel a 6 svatých relikvií pod křišťálovými deskami.
Kadaňský hrad - expozice
Přednáška PhDr. Evy Doležalové, Ph. D. z Historického ústavu Akademie věd České republiky.
Vstupné je 20 korun, pro studenty Univerzity třetího věku zdarma

27. srpna, 18:00 hod.: Hradozámecká noc
Kadaňský hrad - expozice
Večerní program v Kadaňském hradě v rámci Císařského dne 2016. Kostýmované prohlídky hradu v 18:00, 19:00, 20:00 a 21:00 hodin.
Vstupné je 90 korun, snížené 50 Kč

9. září, 18:00 hod.: Zprv trpké, ale milé zas
Kadaňský hrad - vinotéka
Degustace vín z českých oblastí s odborným výkladem.
Vstupné 350 Kč

10. září, 17:00 hod.: Karel IV. a Itálie
Kadaňský hrad - expozice
Přednáška prof. PhDr. Lenky Bobkové, CSc. z Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Vstupné 20 Kč (studenti U3V zdarma)

28. září, 18:00 hod.: Hudba doby Karla IV.
Kostel Stětí sv. Jana Křtitele
Ars Cameralis, komorní soubor z Prahy, koncert hudby 14. století.
Vstupné 50 Kč