V Základní umělecké škole Jirkov se koná koncert českého hudebníka a skladatele Daniela Forró, žijícího v Japonsku a japonského souboru Sakura Ensemble. Jedinečný koncert uslyšíte v pátek 28. května od 19.00 hodin v koncertním sále ZUŠ.

Na koncertu zazní tradiční i soudobá japonská hudba, ale i české premiéry několika kompozic skladatele Daniela Forró, který se postará i o klavírní part a zasvěcené průvodní slovo. „Na koncertě zazní i umělcova aranžmá úvodních fanfár Janáčkovy Sinfonietty. Turné se těší v japonských médiích velkému zájmu, a kromě hudebnic přijedou i další zájemci o návštěvu ČR z řad jejich přátel a příbuzných. Pro české publikum je to jedinečná příležitost poznat umělecky kvalitní nekomerční hudební kulturu vzdálené exotické země,“ doplnila Jana Hisemová ze ZUŠ Jirkov.


Přednáška o japonské hudbě


Odpoledne od 16.30 hodin si můžete přijít poslechnout také přednášku Daniela Forró o japonském hudebním životě a školství.
Turné koncertního projektu “Japan-Czech Spring Tour 2010” hudebníka Daniela Forró a japonského souboru Sakura Ensemble se uskuteční pod záštitou Velvyslanectví Japonska v ČR. Před vstoupením v Jirkově se představí také v Brně, Telči a na zámku v Horšovském Týně.
Vstupné na koncert i přednášku činí pro dospělé 150 Kč, pro děti a studenty pak 75 Kč. Vstupné pouze na koncert je 100 Kč pro dospělé a 50 Kč pro studenty a děti.


Soubor japonských hráček v kimonu


Sakura Ensemble je soubor osmi až deseti hráček na japonskou citeru koto ze západní oblasti prefektury Gifu pod vedením významné virtuózky Maki Šikano. Soubor hraje repertoár širokého stylového záběru - hudbu pro koto od sólových skladeb po ansámblové, aranže lidové, ceremoniální, světové i japonské populární hudby, filmové hudby, muzikálů i klasiky.

Dámy vystupují v tradičních kimonech, které jsou atraktivní zejména pro publikum mimo Japonsko.

Soubor spolupracuje s dalšími hráči na japonské nástroje (šakuhači, biwa, šamisen, perkuse) a s Danielem Forró, který hraje na klavír a syntetizéry.


Kdo je hudebník Daniel Forró


Jihlavský rodák Daniel Forró (*1958) je absolventem brněnské konzervatoře a JAMU, skladatel, multiinstrumentalista a koncertní umělec, muzikolog a publicista, přední český odborník na elektronické hudební nástroje, MIDI a užití počítačů v hudbě. Působí jako pedagog na JAMU, ale i na vlastní škole Forrotronics. Je výborným lingvistou, tlumočníkem, překladatelem a učitelem mnoha jazyků.
Od roku 2003 žije a působí v Japonsku.

Na koncertě zazní z jeho díla „Improvizace na dvě japonské písně“ pro sólový klavír z roku 2004, vzbuzující v Japonsku velký posluchačský úspěch. Dále skladba „Nagaragawa“ pro dvě kota, šamisen, biwu, klavír a perkuse (2010), která nese název jedné z velkých řek v prefektuře Gifu, kde Forró žije.

Název třetího díla „Ukijo“ pro celý soubor znamená „prchavý svět“ a stal se jednou ze základních charakteristik klasického japonského umění. Autor se pokusil tuto atmosféru vyjádřit i hudebně, dílo je i syntézou východní a západní hudby. Využil k tomu japonskou píseň Sakura sakura a moravskou Ej lásko lásko.