Když půjde všechno dobře, před Vánoci začne jirkovského kino promítat trojrozměrné filmy. Cesta k tomu ale byla a možná ještě bude hodně trnitá.


Když půjde všechno hladce…


Teď město vypisuje výběrové řízení na dodavatele potřebné techniky. I to může plánovaný začátek promítání řádně posunout – stačí, aby se některá neúspěšná firma odvolala. Provozovatel kina Miloš Kubelka ale věří, že se už nic komplikovat nebude. „Když všechno půjde dobře, měli bychom 26. října zavřít kino a začít stěhovat, tahat kabely a podobně,“ doufá. „Zhruba za tři týdny, nejpozději do konce listopadu, bych rád kino zase otevřel.“

Do nově vybudovaných prostor pro digitální promítačku ale zatím přijde zpátky ta stará a ještě nějakou dobu se bude promítat klasicky. Dodavatelé potřebné kinotechniky totiž nestíhají. „Všechno ale bude připravené a jakmile přijde digitální projektor, do dvou dnů můžeme promítat po novém včetně 3D filmů. Předpokládám, že to bude během prosince,“ dodává Kubelka.


Překážek jako na běžecké dráze


Překážek už muselo jirkovské kino i radnice překonat více než dost.

Nejdřív čekat, zda ministerstvo vyhoví žádosti o dotaci, pak se smířit s tím, že je o polovinu nižší. Následovaly dlouhé měsíce čekání, až ministerstvo pošle oficiální potvrzení, aby město mohlo začít něco dělat.

Nejdůležitější a pro městskou kasu také „nejdražší“ rozhodnutí pak přišlo na řadu 15. září na zasedání zastupitelstva. Politici se museli rozhodnout, zda do modernizace kina investují tolik peněz, protože náklady se vyšplhaly na 4,2 milionu korun a dotace je jen sedm set tisíc korun.

Už vím, co chci. Ale nemůžu to napsat

Další komplikace, se kterou se musel Miloš Kubelka vypořádat, je popis technologie, kterou si přeje do svého kina. „Zajímám se o tento trend už více než tři roky a jako elektronikovi je mi už trochu jasné, jakou technologii bych si u nás v kině přál,“ říká. Při zadávání výběrového řízení prý ale nemůže popsat konkrétní techniku. „Je to vcelku legrace, když musíte psát o něčem obecně a nesmíte použít konkrétní název výrobku, aby náhodou nějaký dodavatel nepodal odvolání, že právě tento výrobek nám nemůže nabídnout. Vznikají tím někdy zajímavé opisy nám všem známých věcí,“ popisuje úskalí, na které naráží. „Jako příklad si zkuste vymyslet, jak popsat, že chcete nový počítač se systémem Windows, ale nemůžete to slovo použít. Tak ho musíte přesně popsat, aby vám dodavatel nenabízel třeba Linux nebo operační systém pro počítače Mac…“