Jezdecký klub vznikl v roce 1976 a jeho náplní je výcvik mladých koňů a jezdců a jejich příprava na parkurové závody. Pravidelně se účastní veřejných akcí na podporu kultury a sportu Chomutovského regionu. Koncem září se závodníkům – převážně juniorům, poprvé podařilo získat prvenství na Mistrovství České republiky ve voltiži, které se konalo v areálu Zemského hřebčína v Tlumačově.


Nejen o pohár hejtmanky


V sobotu 17. října se budou konat „Parkurové halové závody“ stupně Z – S. V jednom kolo se bude soutěžit i „O pohár hejtmanky Ústeckého kraje“, která s omluvou posílá na závod svého zástupce, ale Hubertovu jízdu o týden později si ujít nenechá. Závodníci, většinou z Ústeckého kraje se sjedou na 9.00 hodinu k prezentaci, po které závod začne.


V neděli 18. října mají šanci všichni malí zájemci věku od 10 do 12 let, aby se staly členy voltižního družstva / gymnastická cvičení na koni / Jezdeckého oddílu při PZOO. Pohybově nadaní uchazeči mají sraz ve 13.00 hodin v areálu konírny, kde se bude konat nábor nových členů.
„Letošní rok se nám vyvedl nádherně. Po patnácti letech se nám podařilo zvítězit na Mistrovství ČR ve voltiži. V současné době máme dvanáct voltižérů juniorů, koně jsou majetkem zooparku. Nábor nových členů, který proběhne tuto neděli je o pohybové zdatnosti uchazečů. Ve výběru jde kolikrát o štěstí či náhodu, kdo talentovaný přijde. V zimě s nimi děláme posilovací a gymnastickou průpravu v hale, teprve na jaře sednou do sedla,“ řekl předseda Jezdeckého klubu Jiří Dušek.


Hubertova jízda


K zakončení jezdecké sezóny patří slavnost, která je známá například v Anglii, Německu, Rakousku a v dalších zemích jako „Hubertova jízda“. Tato akce je „třešničkou na dortu“ k ukončení jezdecké sezóny, na kterou Jezdecký klub zve o týden později.


„Hubertova jízda aneb hon na lišku“ se uskuteční v sobotu 24. října. Zahájí ji slavnostní přípitek v 10.00 hodin u konírny PZOO, odkud vyjedou koně s honci po horách, směrem na Březenec.


„ Hon na lišku je známý po celém světě. U haly proběhne jakýsi rituál, u kterého nechybí koňská modlitba. Liškou je jezdec, který má liščí ocas a za ním vyráží vedoucí lotu / mástr / a honci. Jezdec - liška zajede do lesa a honci čekají, až se ukáže. Teprve ten, kdo získá liščí ocas se stává vítězem. Hon na lišku se bude konat na Březenci, kde jsou pro honce také připravené různé přírodní překážky.


Slavnost vyvrcholí Hubertovou zábavou, která vypukne na Březenci od 20.00 hodin. Ta má také svůj rituál, při kterém se vyhlašuje soud nad prohřešky a vymýšlí se za ně trest. Nečastěji to bývá nějaký sportovní výkon,“ popsal letošní slavnost Jiří Dušek.


Součástí sobotní slavnosti budou také skokové dovednosti honců na velkých koních a závěrečné halali pro poníky a zápřahy. Veřejnost má možnost cestovat za „liškou“ od startu soutěže v PZOO na Březenec buď Safari Expresem od konírny v 10.15 hodin nebo vlastním vozidlem.

Program Jezdeckého oddílu PZOO:

Sobota 17. 10.: Parkurové halové závody a „O pohár hejtmanky ústeckého kraje“ od 9.00 hodin
Neděle 18.10.: Nábor nových členů do voltižního družstva od 13.00 hodin
Sobota 24.10.: Závěr jezdecké sezóny

Hubertova jízda aneb hon na lišku:
10.00 hodin - zahájení u konírny v PZOO
10.15 hodin - odjez Safari expresem na Březenec
11.00 hodin - jízda zručnosti a hon na lišku
12.00 hodin - skokové dovednosti na velkých koních
20.00 hodin - Hubertova zábava

Autorka: Jana Vlčková