Na vinobraní No Name nezapomenou ani na svůj velký letní hit Sľuby či na své osvědčené jistoty, písně Ty a tvoja sestra, Lekná či Ženušky, kterou natočili s Lucií Bílou. Nás zajímalo, zda kapela někdy ženu i „vezme do party".

Příbuzných vám v kapele zvolna přibývá, ale zatím samí kluci. Prý ale máte i řadu sestřenic, dívku byste do kapely nebral?
Ne, to by bylo peklo. Stačí se podívat na Yoko Ono nebo Lindu Mc Cartneyovu. Podle mého mají ženy v rámci chlapecké kapely místo pod pódiem (případně na hotelu?).

Radost už 15 let

Co s vámi udělal fakt, že jste o prázdninách úspěšně čelili zahraničním letním hitům? A svými „Sľuby" všechny porazili?
To je pro nás skvělé. Z takových zpráv máme radost už téměř 15 let své profesionální kariéry a potěší nás to vždy znovu. Pro muzikanta je pokaždé svátek vědět, že i po tak dlouhé době umí napsat hit.

Kapely stále vymýšlejí něco nového, dělají koncerty se symfonickými orchestry či akustické show, zkoušejí neobvyklá místa. Richard Müller ale právě jede turné jen s akustickým kvartetem. Lákala by vás i taková show, nebo byste nechtěl hrát bez své kapely?
Sám nemám sólové ambice, navíc kluci z naší kapely jsou špičkoví muzikanti, takže proč oslovovat jiné, když hrajeme extra ligu? Na druhou stranu ale občas přijdou zajímavé nabídky, třeba 17. listopadu nás čeká speciální akustický koncert pro TV „Óčko". Právě ho chystáme, je velká paráda převlékat vlastní hity do jiného kabátu. A zkraje ledna odstartujeme přípravy na novou desku, kterou bychom rádi vydali na jaře 2014.

V novém klipu No Name hraje váš bratr Ivan Timko. Je to pro vás i způsob, jak představovat publiku svou rodinu? Nebo „jen" šetříte za herce?
Teď jste mě tedy rozesmál! To přeci není o rodině, ale o cíleném představování osobností v kapele. Zaprvé jsem v první linii non stop, zadruhé je v každé skupině určité rozdělení, kolik procent jejích členů zajímá kolik fanoušků. Někdo jde na koncert kvůli zpěvákovi, jiný kvůli bubeníkovi a další kvůli celé kapele. Je tedy logické, pochlubit se někým, kým se ještě pochlubit můžete. Ivan je šikovný bubeník, ukázal se i jako dobrý herec, tak šup s ním dopředu!

Láhev jsem nečekal

V Ústí jste k narozeninám, tedy vedle polibku a květiny od hostesky, dostal i láhev dobré whisky. Překvapilo vás to, nebo už spíkři Hitrádia FM dobře znají vaše gusto?
Tu láhev jsem nečekal, ale gratulaci ano. S Hitrádiem spolupracuji už 75 týdnů, pro celé Česko moderuji každý týden hodinovou hitparádu světových i domácích hitů. Takže je pro mě logické, že se snaží mediálně podpořit „vlastního" člověka. Je to příjemné, lichotivé a navíc marketingově zajímavé.

V kapele je vás šest plus lidé okolo… „Praskla" ta lahvinka ještě cestou domů?
Ten den, v sobotu 31. srpna, jsme po Labském létě odehráli ještě dva další koncerty, takže otevřít láhev pálenky cestou by bylo sebevražda. Whisky má své místo v autě kapely, teď už jen čeká na tu správnou chvíli, kdy ji otevřeme.

Kdy v v rádiu vysíláte?
Hitparádu vysílám každý týden v premiére v neděli od 12.00 do 13.00. V hodinovém programu mám žebříček deseti soutěžních titulů plus ohlédnutí za tím, co bylo kdysi jedničkou ve světových hitparádách. Bonusem je Hitparádový slovník s českými ekvivalenty slovenských slovíček, které mají sice stejný význam, ale zcela jinou slovní podobu. Třeba slovenská cvikla je česky červená řepa.

A co vinná přání?

Čeká vás koncert na vinobraní na severu Čech, v Roudnici, která je vínem vyhlášená. Jakému vínu dáváte přednost? Berete v tom ohled i na svou ženu, plníte její vinná přání?
Hmmmm, to mě nikdy nenapadlo, že má má milá vinná přání. Včera jsem jí koupil jen tak pět růží, to by mohlo stačit, ne? (úsměv) Doma nejsme nějací vyhlášení vinaři. Máme rádi červené, ale to je asi tak všechno. Když nám chutná, tak nám chutná… No a jaká je to odrůda a odkud, to už necháme na odbornících.

V Ústí jste měli na koncertě i kameramana. Soudím, že tu vznikaly záběry pro nový klip No Name, na kterou píseň? Bude to předkrm před chystanou deskou?
Chtěli jsme si zmonitorovat léto 2013, koncerty, které jsme hráli, cestu kapelovým autem i to, jak na cestách žijeme. Tak uvidíme, jestli z těch nahrávek nakonec něco bude, jak je použijeme. Ale pokud ano, určitě tam nebudou chybět ani záběry z Labského léta v Ústí. Za prvé tam bylo skvělé publikum a za druhé už odpoledne plný amfiteátr.

V Česku máte ještě větší úspěch než doma. I Meky Žbirka už odešel žít do Prahy, co by se muselo stát, abyste jako No Name začali uvažovat podobně? Třeba kdyby si v Čechách vaši spoluhráči našli partnerky?
To je otázka budoucnosti… Náš basák už v Praze žije, se svou první manželkou se rozvedl, teď má „Pražandu" a klape jim to. Tak ať se jim daří dál! Klávesák No Name má přítelkyni od Plzně, spolu kočují jednou na východ, pak zase na západ… Mí bratři jsou zatím připoutaní ke Košicím. Jednak tam máme vše, co potřebujeme ke spokojenému životu, tedy rodiny, rodiče, zázemí… Víte, myslím si, že kdybychom se přestěhovali do Prahy, nejspíš by No Name ztratili kouzlo té dobré slovenské kapely z Košic.. Možná bychom se stali pohodlnějšími, nevím, asi by to bylo úplně jiné… Já jsem v Košicích šťastný. Přijeďte někdy na návštěvu a uvidíte sám, o čem teď mluvím.

Máte z léta 2013 nějaký unikátní zážitek? Nějaké „poprvé"?
Na Moravě v jistém penziónu v Podkopné Lhotě nás toto léto řádně vyškolili Moraváci. Prý „Igorku, z dobré kořalky ti nic nebude". No řeknu vám, že z kořalky mi nebylo nic, ale z toho pivečka k tomu…

Politika? Udělali na nás podvod

Česko už brzo čekají volby. Zahrají No Name pro nějakou politickou stranu u nás, třeba na nějakém náměstí, nebo se politice spíše vyhýbáte?
Politice se zatím úspěšně vyhýbáme, i když v minulosti jsme byli organizátory jakoby „normálních" koncertů podvedení… Zatím jsme odmítli podporu třem českým politickým stranám, nemáme to zapotřebí. Hráváme 110 koncertů ročně už dobrých 15 let. Jsme tu bez ohledu na to, jestli volby jsou, nebo už je po nich.