Při této příležitosti můžete v Chomutově a okolí navštívit několik akcí, které připomenou blížící se vánoční svátky a zpříjemnit si tak čekání na Vánoce. V sobotu 19. prosince zahraje a zazpívá v kostele sv. Kateřiny Schola Specialis Familiae, originální rodinný soubor muzikologa a skladatele Vlastislava Matouška. Šestičlenná skupina se specializuje na hudbu středověku. Zpěv doprovází hrou a improvizací na kopie a rekonstrukce dobových nástrojů jako jsou třeba dudy, hackbret, gemzhorn, šalmaje nebo trumšajt. Repertoár tvoří zejména anonymní, většinou vícehlasé skladby z českých pramenů, ze známých autorů je nejvíce zastoupen Petrus Wilhelmi de Grudencz z 15. století. Koncert v rámci Vánoc v muzeu se koná od 10 hodin.

Na adventní koncert můžete zajít také na Červený hrádek, kde v sobotu vystoupí komorní smíšený pěvecký sbor Vox imperfecta z Plzně. Zazpívá v Rytířském sále od 17 hodin, vstupné je 20 korun.

Stejně jako v předešlých letech přijede na 4. adventní koncert do Chomutova oblíbená vokálně instrumentální skupina Loutna česká. Pro chomutovské posluchače vystoupí v neděli 20. prosince a to hned ve dvou termínech. Odpolední koncert začne v 15 hodin v Galerii Lurago a je určen především dětem, seniorům a handicapovaným. Večerní koncert se koná od 18 hodin v kostele sv. Ignáce. Jako host vystoupí na oboru koncertech herec Jan Přeučil. Vstupné je 50 korun.

Nejen na koncertech si můžete odpočinout od předvánočního shonu. V Klášterci zahrají vánoční divadelní představení a v zooparku ožije betlém.

Vánoční hru o šesti obrazech na motivy Evangelia sv. Lukáše a sv. Matouše zahrají divadelní společnosti Klas a Navenek. Představení s názvem Betlém napsali Lukáš Gavenda a Jan Losenický.

Můžete se na něj zajít podívat v sobotu od 16 a 18 hodin do velkého renesančního sálu kláštereckého zámku. Vstupné je 20 korun. Vstupenky je možné zakoupit nebo rezervovat v pokladně zámku, počet míst je omezený.

Živý betlém bude otevřený v chomutovském zooparku. Na statku domácích zvířat vedle restaurace U pratura se od 12 do 16 hodin budou odehrávat výjevy ze starého biblického příběhu. Každou půlhodinu se Marii, Josefovi a malému Ježíškovi přijdou uklonit Tři králové, pastýři i chudý lid. Vánoční atmosféru navodí i poslech vánočních písní, které zazpívá Zámecký sextet.

Autorka: Lenka Kubalová