Spoluzakladatel festivalu se zároveň představí v devíti koncertech včetně zahajovacího i divákům. Přehlídku ozvláštní filmové melodie v netradičním podání, vystoupení skupiny Jablkoň nebo sopranistky Pavlíny Senič, jejímž hostem bude Felix Slováček mladší.Více o organizaci festivalu, své vazbě na město i o programové nabídce Jaroslav Svěcený prozradil v následujícím rozhovoru pro Chomutovský deník.

Festival zavítá do Klášterce už podesáté. Čím je jedinečný v porovnání s ostatními přehlídkami? Čím ozvláštníte jubilejní ročník?

Každý festival má svoje specifikum, které je dané lokalitou, prostředím, kde se koná a hlavně lidmi, se kterými spolupracuji. V Klášterci jsem začal před deseti lety s přáteli doslova na „zelené louce“ a trvalo několik let, než jsem přesvědčil místní i přespolní, že tato letní aktivita má svůj význam, je pro lokalitu i region přínosem a stojí za to ji zopakovat i příští rok. Tenkrát mě podpořilo pár nadšenců, kteří- facebookovou terminologií řečeno- se mnou tento nápad sdíleli, dnes už úzce spolupracuji s místní radnicí a zámkem, kde jsem našel k mé velké radosti opravdu souznějící duše, vzájemně se podporujeme a bez jejich aktivního a vstřícného přístupu bychom těžko letos mohli oslavit oněch deset let. Když se podíváte do bohatého letošního programu, tak zjistíte, že přinese jednak zajímavé novinky, nová netradiční dramaturgická propojení, ale zároveň bude i připomínkou úspěšných koncertů z minulých ročníků. Rozhodně stojí za to přijet do Klášterce z blízka i daleka a vše vidět a slyšet.

Pokud porovnáte počátky přehlídky a současný stav. Co se změnilo a co naopak zůstává?

Zůstává nádherná lokalita Klášterce nad Ohří, zámek, kde probíhá většina koncertů, houslové kurzy s mladými interprety, které tu každoročně vedu a vstřícní lidé, se kterými tu jsem v kontaktu. Díky usilovné práci v oblasti festivalové propagace se výrazně změnilo povědomí o této části severních Čech. Už nemusím vysvětlovat na druhém konci republiky potencionálním návštěvníkům, kde leží Klášterec nad Ohří a jak se tam dostanou, což bylo při prvních ročnících naprosto běžné. Výrazně se tedy zvedla návštěvnost, celorepublikové povědomí, stále více přijíždějí lidé ze sousedního Německa a dalších zemí, což je skvělá zpráva pro celé město. Samozřejmě, na masivní celoplošnou propagaci nemáme finanční prostředky, ale já zůstávám v tomto směru nohami pevně na zemi a jsem šťastný, že se to vyvíjí pozitivním směrem.

Programová nabídka je pestrá. Přesto, máte mezi interprety želízko v ohni či černého koně?

Ne, to nemám. Na všechny klasické i multižánrové koncerty se velmi těším, protože všichni účinkující jsou zároveň i mými přáteli a v mnoha případech i dlouholetými kolegy.

Festival i Vy sám výraznou měrou přispíváte k propagaci Klášterce. Stoupá tedy v této souvislosti zájem diváků o přehlídku. Mění se jejich počet, věková struktura, místa, odkud přijíždějí?

Vzhledem k tomu, že každý koncert je dramaturgicky jinak postavený, mění se každý den i skladba posluchačů, ale nemohu říci, že by na některém z koncertů výrazně převažovala určitá věková skupina. Je jich prostě jen víc nebo míň podle velikosti prostory, kde se vystoupení odehrává. Velké multižánrové nebo orchestrální koncerty se konají na nádvoří zámku nebo letos nově i v kláštereckém letním kině, kde je kapacita hlediště nepoměrně větší, než třeba v kostele nebo v zámeckém Renesančním sále, ale tyto prostory mají také své kouzlo. Když jsme začínali, chodili na koncerty místní a několik odvážných z okolních měst. Akční rádius dnešních posluchačů je velký, někteří jedou třeba z Prahy na otočku nebo si udělají několikadenní výlet spojený například s pobytem v kláštereckých lázních. Dopravní prostředky bývají různé máme i vodáky, kteří připlují na koncert po Ohři na kanoi !

K městu máte sám výrazný citový vztah, netajíte se fascinací kláštereckým zámeckým areálem. Jezdil sem často Váš děda, též houslista a kapelník, pravidelnou účastnicí přehlídky je Vaše dcera Julie. Je pravda, že letos byste rád pozval svou maminku?

Ano, mám to tu nesmírně rád, protože rodinný prvek tady opravdu cítím. Moje dcera Julie, která v květnu koncertovala jako nejmladší sólistka letošního ročníku festivalu Pražské jaro, vloni sice chyběla, ale tentokrát vystoupí hned na dvou festivalových koncertech. Moc se do Klášterce, kam jezdí už od svých deseti let, těší a pokaždé si to tady opravdu užívá. Maminku jsem chtěl letos opravdu přivézt, ale ze zdravotních důvodů jsme to raději odložili. On se správný čas najde.

Tradičně účinkujete ve většině koncertů v programové nabídce festivalu. Zároveň ale zastáváte funkci uměleckého ředitele. Není příliš fyzicky i časově náročné sloučit roli hlavního interpreta a pořadatele?

Mám tady výborné partnery a přátele, počínaje paní starostkou a panem ředitelem zámku, jejich spolupracovníky a další přejícné lidi, na které je spolehnutí. Já jako umělecký ředitel mám na starosti dramaturgii celého festivalu a odpovídám za jeho realizaci. Umělecké smlouvy a logistiku jednotlivých koncertů zajišťuje Agentura Subiton, která vytváří zázemí všem účinkujícím, stará se o jejich přání a potřeby, řeší všechny „náhle“ vzniklé problémy. Chtěl bych v této souvislosti poděkovat i mé ženě Monice, bez které bych řadu věcí absolutně nestačil realizovat.

Je to kolektivní práce mnoha lidí, takový precizně pracující hodinový strojek. Náročné to je, ale pohled z pódia do publika plného spokojených a usmívajících se lidí všechno vyváží.

Atraktivním doplňkem přehlídky je unikátní výstava špičkových nástrojů. Na co se návštěvníci mohou těšit letos? Houslový virtuos a umělecký ředitel přehlídky Jaroslav Svěcený ukázal na tiskové konferenci některé z exemplářů, které ozdobí výstavu houslí, viol a smyčců z osmi zemí.

Výstava je moje srdeční záležitost, historie houslařství je totiž můj celoživotní „kůň“. Každoročně se snažím přivézt do Klášterce zajímavé unikátní a hlavně málo viděné mistrovské nástroje několika staletí, které jsou většinou majetkem buď soukromých sběratelů, nebo různých nadací z celé Evropy. Kdysi jsem na zámku začínal s několika starými pražskými nástroji, pak jsem nabídku rozšířil o housle německé a rakouské, dnes jsou na výstavě zastoupeny i nástroje italské a francouzské. Výstava se koná v sobotu 12.7. v Renesančním sále zámku , já sám povedu tři komentované prohlídky (v 11:00,13:00 a 15:00)a „třešinkou na dortu“ je večerní koncert, kde některé vybrané nástroje představíme i po zvukové stránce. A protože součástí festivalu jsou již deset let i houslové kurzy, tak je tato výstava nesmírně přitažlivá i pro mladé začínající interprety, kteří se nejen ode mne, ale také od přítomných mistrů houslařů dovědí o nástroji, na který hrají, spoustu důležitých informací.

Má festival i nadále perspektivu? Nenapadlo Vás při desetileté bilanci, že už není co nabídnout, případně že Vy sám jste už unaven a žezlo předáte někomu dalšímu?

Jsem nabitý energií , festival ,,piplám“ a hýčkám doslova od píky a muzikantských nápadů, které na rozdíl od řady festivalů, které za sebou pouze ,,řadí“ běžné a dramaturgicky zcela obnošené koncerty nebo bezostyšně kopírují již vymyšlené ( a bohužel za to někdy pobírají i pozoruhodné státní dotace), mám naštěstí stále dostatek. Klášterecký festival perspektivu určitě má, 10 let jeho trvání je toho jasným důkazem. Je potřeba se nenechat odradit těmi, pro které je slovo ,,kultura“ neidentifikovatelným výrazovým prostředkem. Za mou maličkost bych chtěl sdělit pouze toto nejsem spasitel (každý jsme nahraditelný), nechci ani nemám zájem stavět vzdušné zámky a šířit fikci o vlastní důležitosti a nepostradatelnosti. Snažím se pouze přinášet kulturní radost, pohodu a také trochu poučení těm, kteří o to stojí. Zatím mám pocit, že se mi to s pomocí přejících kolegů, milých spolupracovníků a dobrých lidí celkem daří a bude-li mi zdraví sloužit, rád bych si s Vámi takto popovídal i za dalších deset let.

A teď to nejpodstatnější sdělení: milí čtenáři Deníku, těším se na setkání s Vámi na festivalu v Klášterci nad Ohří!

Váš Jaroslav Svěcený

Klášterecké hudební prameny 2014 program přehlídky:

4.7.2014 od 19.30 nádvoří zámku vstupné 350 KčCigánski Diabli a Jaroslav Svěcený

5.7.2014 od 19.30 nádvoří zámku vstupné 250 KčSymfonický orchestr Českého rozhlasu (Collegium)
Jitka Tomšíčková, Jan Pěruška, Jaroslav Svěcený: Slavné instrumentální koncerty

6.7.2014 od 19.30 nádvoří zámku vstupné 200 KčVarhany na nádvoří aneb Tři dámy na zámku
Josef Popelka, Jaroslav Svěcený a Musica Dolce Vita
7.7.2014 od 18.00 protestantský kostel Grossrückerswalde
Varhanní a houslový koncert v partnerské obci
Jaroslav Svěcený, Josef Popelka

8.7.2014 od 20.30 nádvoří zámku vstupné 350 KčVivaldianno a Tam Tam Batucada
Michal Dvořák, Jaroslav Svěcený a Miloš Vacík
9.7.2014 od 19.30 nádvoří zámku vstupné 200 Kč
Jižanské melodie
Pavlína Senić, Felix Slováček ml., Vojtěch Szabó

10.7.2014 od 19.30 nádvoří zámku vstupné 200 KčGalavečer nejen filmové hudby
Pavel Větrovec, Jaroslav Svěcený, Camilo Caller, František Raba

11.7.2014 od 20.00 letní kino vstupné 150 KčKlášterecké setkání žánrů
Jaroslav Svěcený, Jablkoň, Markéta Mátlová, David Holý

12.7 2014 Renesanční sál zámku vstupné 40 Kč Slavné evropské housle 18.-21. století
Unikátní výstava špičkových houslí, viol a smyčců z osmi zemí světa na kláštereckém zámku představí v Česku dosud nevídanou podívanou. Komentované prohlídky Jaroslava Svěceného budou v češtině, němčině a angličtině, v 11, 13 a 15 hod.

12.7.2014 od 19.30 Renesanční sál zámku vstupné 200 Kč Galakoncert evropských houslí
Jaroslav Svěcený, Julie Svěcená, Václav Mácha

13.7.2014 od 14.00 Renesanční sál zámku vstupné 50 KčKoncert účastníků houslových kurzů Jaroslava Svěceného

13.7.2014 od 19.30 nádvoří zámku vstupné 200 KčSlavnostní závěrečný festivalový koncert Klášterecké gala
Jaroslav Svěcený, Julie Svěcená, Barbora Perná, Ladislav Horák, Virtuosi Pragenses, vybraný účastník houslových kurzů.

Vstupenky včetně abonentních za 1 200 Kč je možné zakoupit v Turistickém informačním centru v Klášterci nad Ohří, e-mail: icklasterec@muklasterec.cz, tel.: 474 359 687 nebo rezervovat na www.klasterec.cz.

Děti do 12 let zdarma, studenti, senioři nad 60 let a držitelé ZTP sleva 20 procent

Pořádají město Klášterec nad Ohří a agentura Subiton, s.r.o.