VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Léto se vrátilo, hrad bavily písně mistrů blues

Ústí nad Labem - Jako první přehlídce Střekovské hudební léto 2012 hráli mezinárodní duo Beňa a Slavíki čtyřka The Kingsize Boogiemen z Prahy

16.7.2012
SDÍLEJ:

Léto se vrátilo, hrad bavily písně mistrů blues.Foto: DENÍK/Radek Strnad

Pátek 13. není smolný. Zadem po schodech „dobývám" zříceninu hradu Střekova, kde už Martin Kráľovský chystá scénu. Nebe bez mráčku, radost ve vzduchu, také očekávání.

„Všichni mě odrazovali od hraní na terase hradu, že už dopoledne pršelo. Ale já se dnes o počasí nechci bavit," voláme si s pořadatelem. „Přijďte, bude to stát zato," dodává, když váhám. Deštník pro jistotu v batohu… a jdu!

V hradní galerii kočky nejen keramické, vstupné 100 Kč, okolo pódia většina lavic i stolků obsazených. Na nich nápoje, vonící jídla… Kytarista Luboš Beňa a hráč na harmoniku Karel „Charlie" Slavík zkoušejí, ohlížejí se za svou dávnou spoluprací. Beňu zná Střekov z hraní se zpěvákem Matějem Ptaszkem, legračním malých chlápkem v bluesových lacláčích s harmonikou. Letos ale musí Luboš Beňo songy z mississipské delty, písně bývalých černých otroků, zpívat sám. A jeho rezofonická kytara, to je originální zvuk! Asi stovku lidí vítá kastelán Střekova Pavel Kučaba: „Jsem moc rád, že vás přišlo tolik. Užijte si koncert, i já se na něj těším…"

Terasou zní i bluesové hity, které natočili Beňa a Ptaszek živě na koncertě ve věznici v Mírově. „Většina autorů těch písní bohužel zkušenosti z věznic měla. Tedy je to volba logická," vysvětluje Luboš. Slunce pomalu zapadá, pod hradem jezdí vlak za vlakem, řeka Labe zvolna plyne a znát publikum lépe texty, bylo by smutnější. Takto si spokojeně podupává do rytmu, kdosi tančí, užíváme si atmosféru…

Stáhněte si…
- Program Střekovského hudebního léta 2012

Až za tmy to rozbalí The Kingsize Boogiemen, věrni svému názvu. Jako Beňa nabízí CD, s fanoušky o nich o pauze mluví. Občas přitvrdí, pak se bluesově zklidní, inspirují až k snění. Zní spíš věci převzaté, hrají je s energií, radostí i jistou dávkou show… „Jsme moc rádi, že jsme mohli zavítat na toto romantické místo," pochvaluje si kapela.

Nakonec zvou Boogiemani předchozí duo a to je teprv jízda! Pět dam podléhá rytmům, na terásce tančí, muži spíš jen upíjejí pivko. Zní i hit Got Mojo Working, bluesový džem má šťávu, moc pěkné finále. „Bylo to úžasný. Za 14 dní sem určitě přijdeme na další koncert," jsou nadšené i divačky Jiřina a Martina z Ústí. „Ne, ani déšť nás neodradí. Je tu přeci přístřešek, ne?"

Beňa & Slavík: Je radost vidět místa, kde blues vzniklo

Ústí nad Labem - Vždyť třeba ani legendární hudebník Jimi Hendrix nebyl bůhvíjaký zpěvák, z nouze začal zpívat i Eric Clapton, připomíná Luboš Beňo.

Radostí, smutky i dávnými časy sálala hudba dua kytaristy Luboše Beni (SR) a hráče na harmoniku Karla „Charlie" Slavíka (Praha) na hradě Střekově. S citem i energií startovali v pátek 13. července cyklus koncertů Střekovské hudební léto. A pro Deník odpovídali…

Charlie, prozraďte, proč jste se teď s Lubošem dal dohromady?
Jsem rodilý Pražák, s Lubošem jsem hrál už v roce 2003 či 2004. Natočili jsme CD „Live" a sjezdili jsme půlku Evropy, pak se naše cesty rozešly, já hrál s jinými lidmi i s kapelou… Spolu jsme zase až teď, když Luboš přestal hrát s Matějem. Bez zkoušení jsme měli tři koncerty a také jsme se potkali v Memphisu, kam jsme se oba jeli podívat na International Blues Challenge.

Byla to náhoda, že se dva bývalí spoluhráči potkali právě tam?
Ne, my se na tom domluvili, takže jsme tam spolu i hráli. Máme oba zkušenosti s kapelami z jihu Spojených států, které jsou de facto bílé, i s ryze afro-americkými skupinami. Spojuje nás to, že jdeme po podstatě věci, po kořenech blues, které dělají tu americkou muziku americkou.

Luboši, je smutné, že tu nejste s Matějem Ptaszkem?
Není, je to vývoj. My spolu hráli pět roků a měli sto dvacet, sto třicet koncertů ročně, už to bylo skoro jako manželství. Prostě teď je přestávka a já se vrhl na sólo projekt s případnými hosty, třeba Charlie Slavíkem. Mám i projekt se zpěvákem a hráčem na rezofonickou kytaru Peterem Radványim. S tím jsem hrával před deseti roky, ještě před Charlie Slavíkem, takže jsme obnovili projekt, který nazýváme „S dobrom v dobrom". To znamená, že v dobrém chodíme s dobro kytarami, těmi rezofonickými. Spolu zahrajeme severu Čech třeba na konci září v pěkném Jazz Clubu Teplice.

Sám teď zpíváte, ale v duu Beňa-Ptaszek zpíval vždy Matěj!
Ano, v mém projektu s Matějem Ptaszkem to byl vždy on. Ale kdysi v projektu s Charliem jsem zase zpíval já, tak jsem se k tomu vrátil.

Není to tedy tak, že vás „nouze donutila zpívat"?
(smích) Ale ono to tak je! Na světě je či byla spousta vynikajících kytaristů, kteří nejsou až tak skvělí zpěváci, třeba Jimi Hendrix nebo Stevie Ray Vaughan. Ale donutilo je to zpívat, když nechtěli rozšířit kapelu o zpěváka. Ani Clapton dlouhé roky nezpíval, až později… Jsme kytaristé donucení ke zpěvu, ale konec konců je to blues, improvizace, takže když si to člověk udělá podle svého, tak proč ne?! Není to opera.

Charlie, harmonika ve vašich rukou a ústech zní skvěle, přesto: Jak vnímáte, že se Čech s takovým nástrojem prosadí venku, a dokonce v USA?
Tam je výhoda, že na jihu Spojených států není příliš hráčů na foukací harmoniku. Je tam malá konkurence a já jsem se tomu kdysi věnoval dost intenzivně, cvičil i osm hodin denně. Když mi bylo 16, do harmoniky jsem se zamiloval a kdybych měl použít slova věhlasného harmonikáře, který už není mezi námi, Paula Butterfielda, tak říkal: „Harmonika si vybrala mě."

Na hradě nemáte svou úžasnou kytaru z kanystru. Proč?
Luboš: No s Charliem máme nový projekt, hrajeme jen krátce, tak jsem ji ještě ani nevyzkoušel.

Charlie, hrál jste někdy i s Matějem dua na harmoniky?
(smích) Jo. Když jsme dřív s Lubošem hráli, Matěj si párkrát přišel s námi zajamovat, než došlo k té výměně a stal se z toho jak se říká lidově „switchband", prohodilo se to.

Na hrad jede trolejbus okolo hřbitova, jedna ze zastávek je „Poslední cesta". Je v písních, které spolu hrajete, řeč též o posledních věcech člověka?
Luboš: Samozřejmě, bluesové texty vznikaly za těžké otrokářské doby, většina jich byla smutných. Ale to už dnes není pravda, jedna je třeba o ženě, která ti utekla a pak se vrátila, zpíváme tedy i o radosti. Věci, které hrajeme, jsou ze 30. let, třeba písnička Two Trains (Dva vlaky). V ní zpívám: Zelené světlo jsem já, červené ty. Takže se musím zastavit a nikdy se k tobě nedostanu. Jsou to bluesové metafory, protože většina písniček je o sexu, ale v té době černoši nemohli mluvit otevřeně či vulgárně. Třeba Hoochi Coochi Man, Jsem švihák, je pro černé dámy z klubu… Ale ty písničky jsou i sto let staré, takže jim někdy nerozumí běloši vůbec, neznají tehdejší metafory.

Je pro vás důležité a fajn, navštívit jih Spojených států, vidět zde kořeny blues?
Charlie: Je, určitě. Mám to štěstí, že mě těmi místy Luboš provázel. To bylo příjemné, jen je tam dál chudoba, jakou si asi nikdo neumí představit.

Autor: Radek Strnad

16.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pediatr 24 000 Kč Lékaři v pediatrii LÉKAŘ na dětské oddělení. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: alena.bezaniukova@kzcr.eu nebo volat na tel.č.: 474 447 566 a domluvit pohovor, , Místo výkonu práce - Krajská zdravotní, a.s. - Nemocnice Chomutov, o.z., Kochova č.p. 1185, 430 01 Chomutov 1, , Požadujeme - lékař, VŠ, možno i absolvent. Pracoviště: Krajská zdravotní, a.s. - nemocnice chomutov, o.z., Kochova, č.p. 1185, 430 01 Chomutov 1. Informace: Alena Bezaniuková, +420 474 447 566. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 24 000 Kč Specialisté analytici, metodici v oblasti politiky firem a veřejné správy METODIK/METODIČKA. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis pod značkou výběrového řízení "KL METODIK" na email: m.slavickova@nadeje.cz, , Místo výkonu práce - Kadaň, , Požadujeme - dokončené vysokoškolské vzdělání odpovídající zákonu o sociálnch službách č.108/2006 Sb., občanská bezúhonnost, sociální cítění, časová flexibilita, znalost práce na PC, zkušennosti s s prací v sociálních službách podmínkou, dobré komunikační schopnosti, zkušennosti s vedením týmu, plánováním porad, dobrá znalost zákona o sociálních službách č.108/2006 Sb. a souvisejících předpisů. Pracoviště: Naděje - kadaň, Jana Švermy, č.p. 569, 432 01 Kadaň 1. Informace: Monika Slavíčková, . Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 25 000 Kč Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) řidič/ka. Požadované vzdělání: nižší střední. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na e-mail: 123prace@centrum.cz (předmět: řidič/ka)., , Místo výkonu práce - 123Pizza s.r.o. - pracoviště Chomutov, Vršovců č.p. 1176/23, Chomutov, , ŘIDIČ/KA - rozvoz jídel a komunikace se zákazníky., , Požadujeme - zdravotní průkaz, výpis z karty řidiče a chuť do práce. Příjemné vystupování vůči zákazníkům. Znalost obce je výhodou (CV a JIR)., , Nabízíme - zaškolení, možnost profesního růstu, nástupní hodinová mzda 100,- Kč/hodinu, po zaučení +30% premie + spropitné, zvláštní prémie, jízdní výhody, naturální výhody., , Pracovní doba: 08:00 - 15:00 hodin (vhodné i pro rodiče) nebo 15:00 - 01:00 hodin. Pracoviště: 123pizza s.r.o. - pracoviště chomutov, Vršovců, č.p. 1176, 430 01 Chomutov 1. Informace: Barbora Halouzková, . Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 16 800 Kč Ostatní pracovníci osobní péče ve zdravotní a sociální oblasti jinde neuvedení PRACOVNÍK/ICE V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH ( CHRÁNĚNÉ BYDLENÍ). Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis pod značkou výběrového řízení " KA CHB PSS" na email: m.slavickova@nadeje.cz, , Místo výkonu práce - Kadaň, , Požadujeme - vzdělání odpovídající zákonu o sociálnch službách č.108/2006 Sb., popř. ochota si požadované vzdělání doplnit, občanská bezúhonnost, sociální cítění, časová flexibilita, znalost práce na PC, Možnost prodloužení pracovní smlouvy.. Pracoviště: Naděje - kadaň, Jana Švermy, č.p. 569, 432 01 Kadaň 1. Informace: Monika Slavíčková, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Spořice versus Klášterec: Sto padesát diváků vidělo sedm gólů

Tak se Jakub Houška jako hráč rozloučil s děčínskými fanoušky.

Houška: Chomutov je pro mě srdeční záležitost! Chtěl bych mu něco vrátit

Zoopark má plná terária. Přibyla mláďata agam, slepýše i želv

Chomutov - Teraristé z chomutovského zooparku mají úspěšný chovatelský rok. Zvířecí řady zoologické zahrady rozšířilo už pětadvacet mláďat agamy hardún, šest mláďat blavora žlutého, největšího druhu slepýše na světě.

Nový Týdeník Chomutovsko: O nebezpečné chřipce v Česku a životě v daleké Zambii

Chomutovsko - Právě vyšlo nejnovější číslo Týdeníku Chomutovsko. Podívejte se, co tentokrát nabízí.

Volební seriál Deníku startuje! Představíme pět měst a lídry všech kandidátek

Chomutovsko - Nenechte si ujít předvolební speciál, který vám přinese základní informace pěkně na jednom místě.

Z domova utekla patnáctiletá Laura, pomozte s pátráním

Chomutov - Od pondělního večera policie pátrá po Lauře Rittichové z Chomutova. Z domova měla odejít už v neděli.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT