Mezi hosty nechyběl ani ukrajinský velvyslanec v České republice Boris Zajčuk s chotí. Příjemnou a uvolněnou atmosféru umocňovala všudypřítomná naděje upínající se k nedělním prezidentským volbám na Ukrajině. „Já už volit nemohu, mám české občanství. Kolegyně z pěveckého souboru ale do Prahy vyrazily, postály si řadu hodin, aby mohly vhodit hlas novému prezidentovi. Osobně fandím panu Porošenkovi, je proevropský a těší se velké podpoře lidí,“ uvedla soudní tlumočnice Valentýna Štípková, pocházející ze Lvova.

Valentýna Štípková pracovala jako průvodkyně cestovní kanceláře ve Lvově, provázela české turisty po území bývalého Sovětského svazu. „Naučila jsem se česky v kurzu. Jedním z mých klientů byl můj budoucí manžel. Vzali jsme se v roce 1988, já ho následovala na sever Čech,“ vysvětlila.

Kromě ukrajinských příbuzných má Valentýna ve Lvově v současné době i pětadvacetiletého syna. „Třetím rokem studuje na Ukrajině vysokou uměleckou školu zaměřenou na grafiku. Navázal na pražskou Hollarovu školu. Strach ale o něj nemám. Na západě Ukrajiny je bezpečno. Problematický je východ země, kde obyvatele ohrožují ruští separatisté,“ doplnila.

Sobotní večer zahájil předseda Ukrajinské iniciativy v České republice (UIČR) Viktor Rajčinec, přítomné pozdravila i předsedkyně výboru pro národnostní menšiny a chomutovská zastupitelka Marie Štáfková.

UIČR je nezisková organizace, která funguje na národnostně - občanském principu. Aktivity organizace se zaměřují na podporu a rozvoj ukrajinské kultury v rámci českého a evropského společenství.

Kulturní program Muzejní noci zahájil pěvecký sbor Vodohraj (vodotrysk), který založila před deseti lety Irina Malinová. „Původně ženský sbor se nedávno rozrostl o jednoho muže. Takže nyní se už můžeme hrdě nazývat smíšeným tělesem,“ usmívá se Irina.

Následovalo vystoupení souboru Džerelo s ukázkami ukrajinských lidových tanců. Sdružení Ukrajinek v ČR představila jeho vedoucí Maria Prokopjuk.

Při příležitosti 200. výročí narození významného ukrajinského básníka Tarase Ševčenka si návštěvníci Muzejní noci vyslechli umělcovy verše i písně a také přednášku o jeho životě a tvorbě. Pravoslavné písně zapěli členové souboru Anonym.

Po celý večer byla k dispozici ochutnávka tradičních ukrajinských pokrmů, jež připravily Ukrajinky žijící v Chomutově a nejbližším okolí. Nechyběly tak pirožky s masem, salát se slanečkem, roláda se špenátem, bramborové placky, domácí paštika s játry, pohankové karbanátky či medovník se sušenými švestkami a smetanovým krémem.

Zájemci mohli sledovat také ukázky malování na sklo či si prohlédnout výstavu fotografií Ukrajiny, ukrajinské kroje či předměty ukrajinské lidové tvorby. Otevřené byly i expozice chomutovského oblastního muzea, jež prostory raně gotického kostela svaté Kateřiny využívá.