„Reagujeme na současný stav společnosti, v níž narůstají tlaky způsobené ekonomickým vývojem a jeho sociálními dopady i krizí politických autorit. Ač je česká společnost ve srovnání např. se zeměmi západní Evropy velmi homogenní, dokážou si Češi mezi sebou nacházet příležitosti k diskriminaci a vymezování se vůči sobě navzájem. Velké procento lidí automaticky negativně zareaguje nejen na romskou národnost sousedů, ale i na jiný politický názor, příliš hlasitý hovor na ulici, člověka žijícího alternativním životním stylem," vysvětluje Adéla Hrušková, ústecká koordinátorka akce.

„Sami jsme překvapeni, kam se situace, která začala nepokoji na Šluknovsku, dokázala v průběhu roku vyvinout. Diskriminační zákony, jako je dočasný zákaz pobytu v novém přestupkovém zákoně, i tón předvolebních kampaní některých prezidentských kandidátů jsou jasným pokračováním Šluknova," prohlásila ředitelka festivalu Jeden svět Hana Kulhánková.

Příklon k rasismu, diskriminaci a vyhledávání „obětních beránků" ale nezaznamenává jen Česká republika. „Proto se Jeden svět rozhodl nabídnout sérii filmů z různých částí světa, které zobrazují celou škálu případů od toho, jak se xenofobní nálady v lidech pozvolna rodí, až po krajnosti, do nichž může situace eskalovat," říká Hrušková.

Jeden svět v Ústí hostí od soboty 16. do úterý 23. března Experimentální prostor Mumie. Ale vedle něj i dalších 40 měst ČR, nedávno Deník už zval na Jeden svět v Teplicích. „Promítané dokumenty tradičně doprovodí debatami s tvůrci a odborníky," připomíná Hana Kulhánková.

„Jeden svět 2013 v Ústí představí snímky Na sever od slunce a Ztracené řeky (úterý 19. 3., 19.00) z kategorie Takzvaná civilizace zaměřená na životní styl s úzkým vztahem k přírodě, Ve vězení se burky nenosí (pondělí 18. 3., 17.00) je z kategorie Máte právo vědět a chybět nebudou nejnovější dokumenty ČR z kategorie Bojíte se snášet?," čte program Mumie Adéla Hrušková.

Ve středu 20. 3. přijede k filmu „Pod lampou je tma" debatovat jeho režisérka Kristýna Bartošová. „Nejvíce filmových projekcí je na festivalu v Ústí z kategorie o zemích s nedemokratickými režimy nazvané Cesty ke svobodě. V pondělí 19. 3. se můžete těšit na projekci Tygří holky, která přináší opět jiný pohled na život v Barmě, ve čtvrtek 21. 3. na dokument Polibek od Putina a páteční večer završí projekce a debata k filmu Pevnost," říká Adéla Hrušková.

„A jako náročný divák bych si určitě nenechal ujít hned první festivalový večer s filmem Velvyslanec, který odhaluje tajný obchod s diamanty. Těší mě, že opět budou v předsálí kina „povzbuzovače" nálady ve stánku s Fair Trade laskominami i výrobky chráněné dílny v Namibii," říká hlavní organizátor festivalu Jeden svět v Ústí nad Labem Marek Mach.

Jeden svět v Ústí vždy doprovází výstavy. Severočeská vědecká knihovna, kde měl předprojekce, zve na výstavy Život v naději o afghánské misi a prodejní výstavu Chráněná dílna NAMA. Na plotě knihovny v ul. W. Churchilla je fotovýstava o lidských právech „Zaostřit: Ústí nad Labem".

V protikladu k závažnému tématu zvolil filmový festival Jeden svět pro svůj letošní 15. ročník poněkud odlehčenou grafiku se zvířátky.

„Na českém dvorku plném slepic není pštros již dávno něčím exotickým. Přesto však českou slepici dokáže pořádně naštvat, když vidí, že pštros má větší vajíčka. Začne to třeba nevinnou větou: Nemám nic proti pštrosům, ale… a brzy se jej snaží vyklovat ze dvorku," popsal kreativní myšlenku kampaně František Dečman z agentury Creative Heroes, která vizuální podobu festivalu připravila.

Jeden svět 2013: Mumie 16.- 23. 3.

„Festival Jeden svět chce nabídnout sérii filmů z různých částí světa, které ukazují, jak se xenofobní nálady v lidech pozvolna rodí, až po krajnosti, do nichž může situace eskalovat," říká Adéla Hrušková, koordinátorka festivalu Jeden svět 2013 v Ústí nad Labem.

Více: http://jedensvet.cz/2013/usti-nad-labem a www.jedensvet.cz