Odvážní. Takoví jsou muzikanti slavné slovenské pop rockové skupiny Elán, naše idoly ze 70. a 80. let, dnes už „jen" trio v čele se zpěvákem i autorem řady hitů Jožo Rážem. Mít totiž „plné plínky", a o pemprskách ten večer v Ústí také byla řeč, neusedli by na scénu před diváky v triu Jano Baláž (kytara, zpěv), Vašo Patejdl (klávesy, zpěv) a Jano Baláž (kytara, zpěv). A bez bicích.

Ti si to zavařili!

Pravda také je, že ještě ani nestihli usednout na jeviště a už si to u pár diváků, kteří se na ně těšili jak malá děcka, zavařili. Vlastně spíš pořadatelé. V době, kdy už měli diváci proudit do velkého sálu DK Ústí a usedat na místa, na parketu velkého sálu tančily páry, židle nikde, prosklené dveře zamčené. Publikum zmatené, nikde vysvětlení. Stáli (jsme) tam „jako trubičky".

„Chtěli jsme lidem vytvořit skvělou atmosféru. Aby se tu cítili jako v klubu," vysvětloval Deníku pořadatel. „Prodaných je tolik vstupenek, že to bude do divadelního sálu DK Ústí akorát. Bude plný," dodal u sálu více méně spokojeně.

Akce Kulový blesk

Spokojeni nebyli ti diváci, kteří dali za lístek 2.250 Kč, ale měli sedět více vzadu. „To je podvod," čílili se. Dokonce chtěl pán volat policii. Pořadatelé tedy spustili „Akci Kulový blesk", lidi zepředu „přesadili" a stěžovatelé mohli až k pódiu. Drama rychle skončilo.

Máte-li DVD „Elán v divadle" (2013), já si ho koupil za 300 Kč po akustické show Elánu, můžete se podívat na to, co jsme viděli a slyšeli v Ústí. A to od úvodní písničky „Mám, kým nemám" po přídavek „Čaba, neblázni". Vše tam je!

Jen se netěšte, že si i pro DVD Elán přizval na scénu fanynky-blondýnky z Ústí: dospělou dceru Vendulku ve slušivé červené minisukni a její usměvavou mamku Hanku. Obě dámy si tu s kapelou připily alkoholem z velké lahve a dostaly šanci se na cokoli zeptat. „Celý týden jsem přemýšlela, na co se zeptám, ale na nic nepřišla," tvrdila mamka. „Jste skvělí, tak takoví zůstaňte. Víc mě nezajímá," dodala dcera. Obě si s triem živě zazpívaly z pódia jednu píseň.

Smrtka a ty další

Je jistě kacířská myšlenka „Kdyby Elán skončil už s koncem 80. let, nic by se nestalo." Ale svým způsobem je to pravda, vždyť valná většina repertoáru večera byla z těch časů!

Ale posuďte sami: Hráli Smrtku na pražskom orloji, Mláďatá, Čakám ťa láska, Zaľúbil sa chlapec, Zloděj sľnečníc, Ósmy svetadiel, Fero, Kráľovna bielych tenisiek, Vymyslená, Neviem byť sám, Nie sme zlí, Pani Lótová, Amnestia na neveru…

Asi největší hit Elánu „z poslední doby" byla Voda, čo ma drží nad vodou. Sklidila zasloužený potlesk, publikum často tleskalo i zpívalo s kapelou, standing ovation (potlesk ve stoje) zazněl večer víckrát.

Elán byli zábavní a vtipní, trošku se „otřeli" o našeho prezidenta, Jožo se zamyslel, jaké by to bylo, kdybychom se narodili staří a mládli. „Až bychom si užili pemprsek, odešli bychom v jednom velkém orgasmu". Na úvod blahopřál Čechům i Slovákům k hokeji, před „Smrtoku" se chlubil: „Až si pro nás smrt přijde, tak to bude mít strašně těžké". Vtip večera? Pro mnohé oznámení, že už je konec.

Spokojené, jenže…

„Elán i v malém prostoru předvedl skvělý koncert zakončený aplausem ve stoje, který si zasloužili. Je to naše srdeční záležitost a doufáme že další koncert bude brzy následovat," shodly se Martina Scheibová a Marcela Křížová, které vyhrály lístky v Deníku. „A falešné vokály? No občas jim to ujelo, ale to já odpouštím," dodala první zmíněná.