Po čtvrté za sebou se do malé obce na Chomutovsku sjeli v sobotu motorkáři z blízkého i vzdáleného okolí. Hlavním cílem srazu motorkářů s image drsňáků a rebelů však nebyla zábava spojená se silnými řečmi, big beatem a jinde nevídaným soutěžením. Všichni do Droužkovic přijeli pomoc nemocnému Matýskovi, který trpí zákeřnou svalovou dystrofií.

„Neřeknu vám to úplně přesně, ale bylo tu 212 motorek. Ne každý přijel sám, takže ještě spolujezdci. To je hodně hojná účast," sdělil Chomutovskému deníku za místní motorkáře alias Blbouny Marek Medvídek Gaier, který 4. Vyjížďku pro Matýska zorganizoval. Sjeli se sem z různých míst České republiky. „Dorazili kamarádi z Plzně, Karlových Varů, Ústí nad Labem a dalších míst," liboval si Gaier. Jen na dobrovolném vstupném se podařilo vybrat přes 56 000 korun. Akce ukázala, že pod drsnou slupkou účastníků bije nejedno ušlechtilé srdce.

Akce byla určena jak vyznavačům jednostopých strojů, tak široké veřejnosti. Všichni si tu společně užívali hudby, o kterou se staraly kapely Covers for Lovers, Soul Keeper, Marry B, Black Eve, Normal, Vláďa Šafránek a Modrý Kohout či Blues Jim. Třešničkou na dortu vydařené akce pak bylo vystoupení Jirky Žáka a jeho Zak's teamu.

Přispět na konto pro Matýska bylo možné nejen zaplacením dobrovolného vstupu, ale i další formou. „Připravili jsme dražbu kytary kterou věnoval jeden z muzikantů a také jsme na pódiu přebírali obálky od individuálních dárců," doplnil Gaier. Celkovou sumu však organizátoři ještě nestihli spočítat.

Návštěvníci si na místě mohli kupovat různé předměty a tím také na konto přispět. Motorkáři hodlají v obdobných akcích pokračovat. Tentokrát šel veškerý výtěžek Matýskovi, ale příště chtějí motorkáři peníze věnovat i dalším takto postiženým dětem.

Na Konto Matýsek může přispět kdykoliv každý. Sledovat jak se s penězi hospodaří mohou dárci na internetu. Konto Matýsek vytvořené jeho rodiči je: 255103335/ 0300.

Sbírka pro děti postižené svalovou dystrofii-Duchenne Mas je: 0807194379/0800.

Onemocnění svalovou dystrofiíSvalová dystrofie je vrozené onemocnění způsobené mutací genu kódujícího protein dystrofin. Nemoc je bohužel smrtelná, zatím neléčitelná. Charakteristická je pro DMD stupňující se svalová ochablost, která nejdříve postihuje nohy a pánevní svalstvo,později se rozšiřuje na horní končetiny, krk a dýchací svaly.
První příznaky se projevují již ve věku tří let. Mezi sedmým až dvanáctým rokem jsou chlapci upoutáni na invalidní vozík. Délka dožití chlapců se pohybuje kolem dvaceti let. Léčba doposud neexistuje, lze pouze zpomalit progresi, případně oddálit nástup nemoci rehabilitacemi, masážemi a potravinovými doplňky.