Dospívání bývá složité, zvlášť když je rok 1968, venku se prohánějí cizí tanky a doma se střídají různí tatínkové. Jak bylo v takových podmínkách možné prožít a přežít už tak náročná 70. léta? Jak šlo udržet si radost ze života, city pro lásku a chuť na smích? Tuto otázku si kladou tvůrci snímku Zemský ráj to na pohled, který označují jako mrazivou komedii o tom, jak se dalo žít v 70. letech a zároveň se nenechat zmrazit.

Film, který začíná příjezdem okupačních tanků v srpnu 1968 a vrcholí v době Charty 77, režírovala Irena Pavlásková. Příběh se točí okolo Marty a jejích dvou dospívajících dcer, které doma nacházejí stále nové náhradní „tatínky“. Zatímco někteří z nich se snaží zvrátit běh dějin a čelí politické zvůli, Marta a její dcery musí nést následky, které tyto jejich pokusy u komunistického režimu zákonitě vyvolávají. Svět velké politiky a velkých cílů se tak střetává s každodenní životní realitou.

Námět i scénář filmu napsala Tereza Boučková, autorka románů Indiánský běh, Rok kohouta nebo scénáře k filmu Smradi. Inspirovala se svým vlastním dospíváním v disidentské komunitě. Pro diváky tak může být lákadlem pohled do soukromí známých disidentů v 70. letech minulého století. Boučková se sice dosazování reálných aktérů do příběhu brání, když říká, že se nejedná o životopis, dokument, ani objektivní pravdu, ale o subjektivní záznam se silnou tvůrčí licencí. Postavy filmu mají také smyšlená jména. Ale těžko tomu zabrání, pro diváky není tak obtížné odhalit, které skutečné osobnosti posloužily jako předobraz filmových postav. Boučková se scénářem vyhrála v roce 2006 první místo ve scénáristické soutěži Sazky, jeho realizace se však dočkala až předloni na podzim. Kvůli natáčení se na pražské náměstí Jana Palacha vrátily po čtyřiceti letech tanky.

Roli Marty si zahrála Vilma Cibulková, její dcery Tereza Voříšková a Dana Marková, jako Martini partneři se představí Jiří Dvořák, Miroslav Etzler, Jan Zadražil a Ondřej Vetchý.

Film Zemský ráj to na pohled promítá dnes a zítra od 19 hodin kino Svět v Klášterci nad Ohří, do konce měsíce poběží i v Kadani a v Chomutově.

Autorka: Lenka Kubalová