Jedná se o historickou komedii Deskový statek. Na přelomu 19. a 20. století ji napsal spisovatel Václav Štech, aby ukázal dobu, která byla politicky, hospodářsky a lidsky idylická. Hra sleduje, jak si poradí majitel realitní kanceláře s postupem své strany na radnici a tím, že mu zkříží plány jeho vlastní dcera.

Česká příjmení zasazená do dialogů však u chomutovského publika vyvolávají smích. Mluví se v nich například o "panu Novákovi, který rozhazoval peníze". Pod tímto jménem si ovšem místní obratem vybaví bývalého starostu Chomutova a exsenátora za ODS Alexandra Nováka, který byl odsouzený za korupci. "Je krásné, že je politická situace v té hře po X letech stále neměnná," těší režisérku Barboru Novákovou, která ujistila, že žádné z jmen divadelní soubor nezměnil. Zaznívají v originální podobě. 

Poeziomat na hradbách. U odhalení byl starosta Kadaně Jan Losenický (vpravo)
Maxipes Fík i strejček Nimra. Nad Ohří v Kadani nově vypráví a zpívá Poeziomat

Soubor si ale do hry přidal jednu repliku s vazbou na současného ředitele chomutovského gymnázia a donedávna i zastupitele za ODS Jana Zahrádku. "Chlapi se baví na schůzi, kdy jeden říká, že by si přál, aby se ředitelem místní školy stal pan Zahrádka. Další mu odpovídá: ten už přece ředitele dělá," dodala s úsměvem režisérka.

Diváci hru zhlédli při listopadové repríze na domovské scéně v Kulturním a společenském středisku KASS na sídlišti Zahradní. Další mají příležitost 25. února.