Stáří přihlášených automobilů a motocyklů se pohybuje od devadesáti do třiatřiceti let, typy od Jawy a Škody po Buggati nebo Rolls Royce. Nejstarším autodědečkem bude Ford T Touring z roku 1918, který do Chomutova přiveze jeho německý majitel.


Za největší perlu výstavy Zdeněk Prchal z organizujícího Veteran car clubu označil Buggati 37 A z roku 1928.

„Takových aut je asi jen pět v republice, tenhle typ zřejmě jen jeden. Otec současné majitelky ho dal dohromady z úplného vraku, dneska má cenu milionů,“ prozradil Prchal.


Letošní ročník má zatím nejsilnější účast. „V minulých letech bylo okolo sedmdesáti účastníků, vloni devadesát. Letos už je to přes stovku,“ potvrzuje Zdeněk Prchal. Jde o více než šedesát automobilů a zhruba čtyřicet motocyklů.


Na parkovišti Severočeských dolů (za Priorem) je budou moci nadšenci i zvědavci obdivovat od 10.30 do 12.30 hodin. Pak majitelé veteránů vyrazí se svými vozidly na předváděcí jízdu s plněním různých disciplín. Trasa povede přes Bezručovo údolí, Bečov, Blatno, Kálek, Načetín, Horu sv. Šebestiána, Celnou a Místo zpět do Chomutova. Její cíl bude mezi třetí a čtvrtou hodinou na Kamencovém jezeře.


Kromě toho bude v sobotu dopoledne, během výstavy, vozit zájemce o vyhlídkovou jízdu speciální dvoupatrový autobus – double decker. V ulicích Chomutova ho lidé spatří už zítra, veřejnost si ho však užije až v sobotu. Pasažéry bude nabírat opět na parkovišti dolů, okruhy městem budou zhruba desetiminutové. Jezdit bude jen po dobu výstavy, tedy od 10.30 do 12.30 hodin.