„Pískovec jsme sem navezli ve dvaceti blocích z Hořic, kde ho nechal těžit už císař Karel IV.,“ uvedl Petr Hladký z pořádající Galerie „H“. „Pochází z něj celá barokní Praha, Katedrála Sv. Víta i Karlův most.“ Příští měsíc stejný kámen poslouží jako materiál pro umělecká díla, která mají potěšit pacienty nemocnic.
„Tentokrát chceme obdarovat Kliniku dr. Pírka v Mladé Boleslavi a Masarykovu městkou nemocnici v Jilemnici,“ upřesnil Hladký.


Za uplynulá léta vzniklo na vejprtských sochařských sympóziích ke dvěma stům soch, které jsou součástí terapie v přibližně dvaceti nemocnicích Česka i sousedního Německa. Dostávají je darem. Finančně se podílejí pouze na převozu.


Vejprtské sympózium je uměním bez hranic. Účastní se ho profesionálové ze Španělska, Portugalska, Kanady, Mexika, Izraele, Švýcarska, Finska a dalších států. Ti sem přijíždějí na vlastní náklady, aby svou fantazií a uměním přispěli nemocným. Letošní umělecká dílna pod širým nebem bude zahájena 10. 7. Zastřešuje ji Mezinárodní umělecká společnost.