Film V. Marhoula se bude jako první promítat v Kadani, v Chomutově chystají speciální akci

Pocta vojákům z lybijské pouště


Jestli jsem úvodními větami navodil pocit, že Tobruk je něco jako Pearl Harbor nebo Zachraňte vojína Ryana oděný v české trikolóře, tak je na místě oprava. Jde o válečný velkofilm, ale stále na české (nebo možná evropské) poměry. Neznamená to, že je horší, ale nečekejte strhující dvacetiminutové bojové scény (ne že by tam nebyly žádné).


Film vypráví o českoslovesnkých vojácích, kteří za druhé světové války bojovali v lybijské poušti při obraně strategického přístavu, který se jmenoval Tobruk. Vlastně jim vzdává hold, čímž se režisér ani netajil.


Právě drsné afrciké podmínky jsou něco, co film vyzdvihuje na trochu jinou úroveň. A také dává široký prostor pro reklamu – už pár měsíců před premiérou byly časopisy plné zpovědí herců, kteří tvrdou přípravu i samotné natáčení proklínali a velebili zároveň.


Film ukazuje válku hlavně jako válku, nikoli jako efektní show nebo sbírku patetických klišé o hrdosti, psaní dopisů matkám a nerozlučném přátelství. Vojáci nejsou hrrr do toho se nechat zastřelit pro dobro vlasti, chtějí hlavně přežít. Neběhají z akce do akce, často jen koukají do dálav pouště.


Přestože je film český, nehledejte v něm provařené herecké tváře. Nejznámější z nich je asi Matěj Hádek, případně Robert Nebřenský. Ale „neznámí“ herci film nijak nesrážejí, možná naopak.


Speciální akce v Chomutově


Pokud chcete Tobruk vidět co nejdřív, zajděte do kadaňského kina Hvězda. Dávají ho tu od pátku 10. do neděle 12. října, vždy od 20 hodin. Příští týden bude film k vidění v chomutovském Oku (13. – 15.10.), kde ho uvedou se vší parádou. Venku (nebo uvnitř – podle počasí), bude postaven vojenský tábor, film uvede jeden ze studentů chomutovského gymnázia, který se natáčení Tobruku v Africe zúčastnil. Po filmu pak bude beseda s filmovou delegací. Jirkováci, kteří se do Chomutova nedostanou, budou mít možnost film zhlédnout 18. a 19. října.