“Opracovat pískovcové kvádry z Hořic v tak krátké době stálo všech patnáct sochařů nadlidské úsilí, pracovali od rána do večera jen s přestávkami na jídlo,“ řekl ČTK při dnešním zakončení sympozia jeho organizátor a majitel vejprtské Galerie „H“ Petr Hladký.
Do Vejprt se podle něj sjeli špičkoví evropští umělci. „Sochu, kterou zde vytvořili, by každý normálně prodal za zhruba 25.000 eur (asi 700.000 korun). Takže jejich vklad a solidarita jsou obrovské,“ uvedl Hladký.
 
Letos na sympozium přicestovali zástupci Británie, Švýcarska, Německa, Nizozemska, Polska, Maďarska, Ukrajiny a České republiky. Umělci pracovali jen za jídlo bez nároku na honorář, platili si i cestu. Svým postojem tak podle Hladkého dokazují, že ve světě byznysu a peněz je stále důležitější morální a humánní rozměr.
 
Obě vybraná zdravotnická zařízení dostanou sochy a také obrazy z malířského sympozia do svého trvalého užívání, případně je mohou i prodat. „Výtěžek lze využít například ke zvelebení prostředí, aby se pacienti cítili co nejlépe. Zatím si každá obdarovaná nemocnice sochy nechala a ozdobila jimi svůj areál,“ doplnil Hladký.
 
Mezinárodní sochařské sympozium je součástí rozsáhlého dlouhodobého kulturního a humanitárního projektu Galerie „H“ Kámen a lidé, jenž zahrnuje i srpnové malířské soustředění výtvarníků.
 
Ve Vejprtech už vzniklo na 300 obrazů, grafik a výtvarných objektů. Z výtěžku za prodej uměleckých děl projekt přinesl nemocnicím, sociálním ústavům a regionům Moravy a východních Čech postiženým záplavami téměř čtyři miliony korun. Celková hodnota děl vytvořených ve Vejprtech dosáhla zhruba 25 milionů korun, sochy a obrazy za 2,5 milionu korun se už podařilo prodat. (čtk)