Celkem se na pódiích rozezní až dvě tuny nástrojů – bicích souprav, činelů, mnoha etnických bubnů a elektroniky, ale i lidské hlasy, gongy, perkuse, barely a především tradiční japonský perkusní nástroj „taiko.“


Na jednom podiu se setkají hráči na klasické bicí nástroje, používané především v oblastech evropské hudby a rodilí japonští hudebníci, znalí stylu hry na tradiční japonské bubny a perkuse.


Hlavní roli Sletu bubeníků 2008 obstará japonský buben taiko. Právě taiko by mělo letošnímu Sletu bubeníků dominovat. Jde o poměrně exotický perkusní nástroj, běžně v Evropě nevídaný a nesehnatelný - pořadatelé museli taiko obstarat až v zámoří.


Návštěvníci se mohou těšit na skvělé výkony domácích bubeníků jako jsou avantgardní muzikant a zakladatel projektu Pavel Fajt, hráč na bicí nástroje z celého světa Miloš Vacík, skladatel divadelní hudby Petr Zeman a bubeník Mňágy a Žďorp Pavel Koudelka. Ti si do projektu přizvali japonské hudebníky: sólistku na marimbu a perkuse Junko Hondu, perkusionistu a experimentátora Steva Eto, uznávanou skladatelku a klávesistku Yumiko a z USA svérázného bubeníka Jima Menesese.


„Název Slet bubeníků není náhodný, protože hudebníci se opravdu sletí doslova z celého světa,“ říká Pavel Fajt zakladatel Sletu bubeníků. „Každý hudebník vnáší do společné dílny své muzikální zkušenosti, vlastní kulturní tradici, hudební vzdělání. Výsledek tohoto globálního tavícího bubenického kotle je vždy fascinující. Dochází k prolnutí všech možných hudebních směrů, vlivů a etnických kořenů.“


Slet bubeníků začíná od 19 hodin v městském divadle v Chomutově.

Ke zprávě jsou příloženy také tři audioukázky z minulých ročníků Sletu bubeníků.