Vzhledem k tomu, že téma československé totalitní minulosti je ve výuce často opomíjeno, je projekt jednou z mála možností, jak se mohou mladí lidé o této době dozvědět více.

„Poměrně často zaznívá, že mladé lidi období komunistického Československa nezajímá. Naše dosavadní zkušenosti přitom jednoznačně potvrzují pravý opak. To, že se ve škole často nedozvědí téměř nic o komunistické ideologii ani o zločinech její nositelky, není jejich chyba. Je to chyba vzdělávacího systému,“ říká ředitel projektu Příběhy bezpráví Karel Strachota.


Každá z přihlášených škol si mohla vybrat z nabízených filmů. V klášterecké základní škole v Krátké ulici už žáci zhlédli snímek o českém letci RAF s názvem Muž, který přecenil českou duši aneb Útěky Josefa Brykse.


Zítra je na řadě chomutovská škola Na Příkopech, která si vybrala dva krátké trezorové filmy – Ticho a Deset bodů. Oba se vracejí k okupaci Československa v srpnu 1968. První snímek je připomínkou Palachovy sebevraždy, druhá pak ukazuje jeden studentský protest proti okupační armádě.
V Jirkově budou mít kromě devadesátiminutového filmu Swingtime (viz infobox) také besedu se dvěma místními pamětníky – Vladimírem Bečvářem a Stanislavem Moutelíkem.


Ve čtvrtek 27. listopadu pak přijde řada na chomutovské gymnazisty. Ti uvidí film Přerušené jaro – Srpen jako kladivo a vyprávět jim přijde plukovník Jiří Zenáhlík, bojovník ve II. světové válce, který byl i v protikomunistickém odboji. Nedávno byl dokonce oceněn prezidentem republiky Řádem bílého lva I. třídy.


Aktuální informace o probíhajícím projektu jsou na internetových stránkách www.pribehybezpravi.cz.