Výstava, kterou pořádá Společnost přátel PEN klubu, putuje českými knihovnami, školami a literárními kavárnami. Jejím záměrem je, aby v těchto městech výstavu doprovázela autorská čtení českých spisovatelů nebo besedy s českými básníky a spisovateli.


Doprovodné programy jsou v každém místě šité na míru hostitelům. V Chomutově je pro nás připraveno autorské čtení Jiřího Dědečka, jednoho z prezidentů Českého centra PEN klubu, s názvem „Haiku, haiečku“, a to v pátek 7. listopadu od 18.00 hodin v sále SKKS, ve druhém patře.


O „Stolech spisovatelů“ sám autor fotografií Petr Kotyk prohlásil: „Před Vánoci, roku 2005 mě oslovil v knihkupectví Fišer Petr Borkovec kvůli fotografickému cyklu „Stoly spisovatelů“ pro nově připravovaný časopis. S obavami jsem začal postupně fotit – měl jsem totiž velký ostych z narušování soukromí autorů. V časopise Rukopis potom byly na jaře roku 2006 otištěny fotografie stolů, například Josefa Hiršala, Jáchyma Topola, Ludvíka Vaculíka a dalších. Udivil nás velký zájem jak z českého prostředí, tak i ze zahraničí.“


Na podzim roku 2006 dostal Petr Kotyk v souvislosti s přípravou pražské Noci poezie 2007, kterou pořádala Česká centra ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví v Praze, nabídku, aby vystavil větší ukázku z cyklu. Aby se tato výstava dostala i do dalších měst, připravila Společnost přátel PEN klubu její rozšířenou podobu, která na návštěvníky SKKS čeká i v Chomutově.


Fotografie stolů českých básníků a spisovatelů hvězdných jmen jako Ludvíka Kundery, Edy Kriseové, Michala Ajvaze, Věry Jirousové, Ivana Klímy Václava Vokolka, který před pár lety zemřel, a mnohých dalších, nám jistě připomenou to, na co nám už často nezbývá čas – na lásku k české literatuře.

Autor: Jana Vlčková