Šimánek se svou rodinou procestoval všechny havajské ostrovy a rozhodně je nestrávili v plandavých strakatých košilích na pláži a se sklenkou v ruce. Naopak – prošli největším sopečným kráterem na Zemi, fotili plejtváky, obdivovali přírodní unikáty Havaje a s horolezeckými lyžemi se vydali na nejvyšší sopku souostroví.
Šimánkovi cestovali po svých, ale jezdili také na koních, na kolech, vrtulníkem či na kajaku. Cestou naráželi nejen na krásnou přírodu a obdivuhodné lidi, ale také na exotické překážky typu silnice zavalená lávou. Pod ní jsou prý ještě dnes vidět zalitá auta i jeden autobus.
To dokazuje fakt, že Šimáčkova diashow nejsou jen „rodinné fotky z exotické dovolené“. K cestám se váže řada zajímavých příběhů. Setkání s poustevníkem Bobem, domorodci skákající z vysokých skal do moře, výprava k mohyle mořeplavce Jamese Cooka…
V první polovině programu se budou diváci s cestovatelem potloukat po menších ostrovech, druhou polovinu pak zaberou záběry a zážitky z největšího ostrova – Hawaii. Cestovatel vybíral fotografie ze zhruba pěti tisíc snímků, které na Havaji během čtyř měsíců nafotil.
Poutavá diashow začíná v chomutovském divadle od 19.00 hodin.


Šimánek o Havaji: Z lyží jsme šli rovnou na plejtváky


Leoš Šimánek (na snímku)– nezkrotný dobrodruh, který se společně se svou rodinou vydává za poznáním různých koutů světa, zavítá v pátek 7. listopadu do Chomutova. Návštěvníci jeho ojedinělé live – diashow se mohou těšit nejen na úchvatné fotografie, ale i na zajímavé vyprávění.
O jaké cestovatelské zážitky se podělíte na své diashow s Chomutováky?
Půjde o diashow z putování za letními a zimními divy Tichomoří. Havaj jsem na svých cestách navštívil již několikrát, ale tentokrát jsme si udělali s rodinou pro toto souostroví více času. Vydali jsme se i do málo známých končin, kam se běžný turista těžko dostane. Procestovali jsme důkladně všech šest ostrovů, na nichž jsme strávili loni tři měsíce a vrátili jsme se tam ještě letos v lednu.
Kdy vás popadla cestovatelská vášeň?
Do republiky jsem se mohl vrátit až v devadesátém roce, protože jsem v roce 1968 emigroval do Německa. Potom jsem se vydal dál do Kanady, kde jsem žil až do Sametové revoluce v roce 1989. Už tam jsem ale podnikal různé expedice.
Teď už ale cestujete výhradně s rodinou…
Od roku 1990 se vydávám na cesty zásadně s manželkou, se synem Jakubem a dcerou Veronikou.
Cestujeme ve čtyřech po celém světě. Projeli jsme na koních třeba napříč Ameriku, ale zamířili jsme i do Ruska, které jsme projezdili až k Bajkalskému jezeru, nebo na nafukovacích člunech jsme se plavili podél pobřeží Aljašky a zažili i divočinu Kanady. Byli jsme také na Novém Zélandě.
Takže z každé cesty vydáváte knihu. Na co se čtenáři mohou těšit v té poslední?
Je to moje už patnáctá kniha a je věnována Havajským ostrovům.
Naše zážitky z této cesty jsou v knize prokládány barevnými fotografiemi, z nichž si osobně nejvíce cením záběrů z našeho zimního pobytu. S manželkou jsme se s horolezeckými lyžemi vydali na nejvyšší sopku souostroví. Ten samý den jsme pozorovali plejtváky, kteří dorazili po více než šesti tisících kilometrech do havajských teplých vod, kde se samicím rodí mláďata.
Mohl byste přiblížit, v čem spočívá vaše live – diashow?
Prostřednictvím sedmi projektorů se snažím co nejautentičtěji přiblížit naše zážitky na širokém plátně. Publiku předvedu přibližně sedm set obrázků a k projekci hovořím živě.
Kam máte namířeno teď?
Myšlenek mám celou řadu. Příští léto vyrážíme s manželkou a dětmi opět do Pacifiku, který nám učaroval - tentokráte do Austrálie.