Skupina Poutníci hraje na české hudební scéně již od roku 1970. Za tu dobu se v ní vystřídala celá řada těch nejlepších muzikantů, co mohla česká country a bluegrassová scéna nabídnout. Poutníci doposud vydali deset alb, z nichž dvě v letech 1989 a 1990 byla oceněna americkou organizací pro zachování bluegrassu SPBGMA jako nejlepší bluegrassové album natočené mimo USA.


První vystoupení, dnes už legendární kapely, se konalo dne 4. prosince 1970 v Country klubu v Maloměřicích. Už od prvních koncertů a hudebních přehlídek patří skupina do brněnské a krajské špičky bluegrassu a country, což také potvrdila i svými postupy do celostátního finále soutěže Porta.


Samozřejmě, že čím déle Poutníci hráli, tím se zdokonalovala jejich hra, ale také se měnily sestavy. Jediným, kdo stále zůstával, byl jeden ze zakládajících členů skupiny, František Linhárek.


Léta 1974 a 1979 byla pro kapelu velmi důležitá, protože do skupiny přichází tři velké postavy. První je kytarista a zpěvák Zdeněk Kalina a banjista, skladatel a zpěvák Robert Křesťan s mandolinistou Pavlem Petrželou.


Skupina začátkem osmdesátých let začíná vítězit na mnoha přehlídkách a zvítězila i v již zmíněné Portě v letech 1981 až 1983.

Autorka: Pavlína Gavdunová