Do obnovy památkové zóny chce radnice investovat pětadevadesát milionů v letech 2008–2018.

„Město dá z vlastních zdrojů šestadvacet milionů, zbytek zaplatí vlastníci objektů a část půjde z dotací,“ popsal plánovaný rozpočet tiskový mluvčí Chomutova Tomáš Branda.


Některé akce jsou už rozestavěné, dělníci opravují kostele Nanebevzetí Panny Marie na Husově náměstí nebo oprava nábřeží u Žižkova náměstí a Chelčického ulici.


Město rekonstruuje i hradby v Mánesově ulici nebo průčelí a budovu muzea v Palackého.


Mezi připravované akce patří i demolice budovy současné městské tržnice.

„Nebude tam kamenná budova, ale tržnice na místě zůstane, budou tam stánky,“ uvedla chomutovská primátorka Ivana Řápková.
Kdy se stará tržnice začne bourat, ale není určeno. „Dotace zatím není přiznána, termín nedokážeme říct,“ dodala Řápková.


Výhledově, v dalších několika letech, se uvažuje i o dostavbách mezer mezi domy, takzvaných proluk, v ulicích Revoluční, Hálkova a Klostermannova. Nového kabátu by se měl dočkat i starý obchodní dům v Ruské ulici.


Na své si příjdou i dosud zanedbané církevní památky. Celkovou rekonstrukcí projde kostel svaté Barbory, který stojí u kina Oka. Ten je již dlouhodobě v nedobrém stavu. Spravena bude i Vinohradská kaple v Mostecké ulici, kterou řidiči míjejí při výjezdu z města.


Do církevních památek bude město investovat přesto, že nejsou v jeho majetku. Počítá s penězmi z dotací a také se spoluúčastí církví při zaplacení rekonstrukce.


Kromě památkové zóny město znovu zopakovalo výčet dalších projektů, které připravuje. Jedním z nich je i obnova skeletu Ahníkovského zámku v zooparku. Původní stavba musela ustoupit těžbě hnědého uhlí.


Město si tak stanovilo nový program, v tom dosavadním v letech 1992 až 2008 došlo podle vedení k zásadnímu zlepšení chomutovských památek.
„Byla dokončena oprava jezuitského areálu včetně kostela sv. Ignáce, budova školy na Husově náměstí upravena na budovu magistrátu,“ uvedl několik příkladů mluvčí Branda.