Dítě před 4 000 lety pohřbili u dnešních Nechranic


K vidění je například dětská kostra asi pětiletého dítěte, které bylo pohřbeno před čtyřmi tisíciletími. Dochovaných dětských hrobů není mnoho, má se za to, že děti nebývaly pohřbívány často. Autoři výstavy uvádějí, že je možné, že matka dítěte pocházela z území dnešního Německa.


Hrob pravěkého dítěte byl objeven v Roztylech, které jsou na hranicích mezi chomutovským a lounským okresem, nedaleko hráze Nechranické přehrady.


Dalšími exponáty umístěné na hlíně pod vitrínou jsou kosterní pozůstatky dvou mladých mužů, které byly nalezeny u Chudeřína na Žatecku, pocházejí ze starší doby bronzové.


Mrtvý vypadá jako živý


V další vitríně návštěvníci spatří původní nádoby, do kterých se ukládal popel zemřelých a následně spálených lidí. K tomu se v dolní místnosti kláštera přidává figurína, která leží na hranici dřeva, připravena ke spálení. Nutno dodat, že figurína dobového člověka je opravdu věrná a přestože má ukazovat mrtvolu, vypadá jako živá.


Morbidní ráz výstavy podpírá i připravená dětská hra „Slož si svého kostlivce“, na které si mohou děti otestovat své anatomické znalosti.


Upíři a kanibalové


Kromě prohlídky samotných exponátů se návštěvník dozví z nástěnných tabulí, jak se pohřbívalo v dávných dobách. Atraktivní jsou především popisky a ilustrace k pohřbům domnělých vampírů či upírů. Jejich mrtvoly byly různě upravovány, aby „nemrtví“ nemohli zpět na svět. Byli u nich nalezeny hřeby či dřevěné kolíky, mrtvoly měly oddělené či otočené hlavy.


Jinou „úpravou“, tentokrát spíše kulinární, procházely ostatky lidí, které se rozhodli jejich doboví kolegové sníst. Kosti se stopami po kanibalství byly nalezeny i na Žatecku. Návštěvníci se dozví i o pohřbívání ve světě, jenda z tabulí patří i známemu ledovému muži Ötzimu.


Putovní Výstavu sestavili odborníci Regionálního muzea K. A. Polánka v Žatci, v kadaňském muzeu bude otevřena až do 21. června.


Prohlídka je možná vždy jen s průvodcem, v úterý až pátek od 14.30 a od 16.00 hodin, v sobotu od 11.00, 13.00, 14.30 a 16.00 hodin a v neděli od 14.30 a 16.00 hodin. V pondělí je muzeum zavřeno. Dospělí zaplatí 50 korun, děti od 6–15, studenti a důchodci dvacet korun, rodinné vstupné je za sedmdesát korun.
. . .