Turisty ze zahraničí je v okrese jednoznačně nejnavštěvovanějším místem zámek v Klášterci nad Ohří z 16. století. Součástí zámeckého areálu je farní kostel Nejsvětější trojice a rozsáhlá zahrada se sochami a zámeckou kašnou od J Brokofa. Od roku 1953 je zde umístěno muzeum českého porcelánu, které je pro své rozsáhlé sbírky vyhledávané. Zámek prošel mnoha rekonstrukcemi, naposledy v letech 1992 - 94 na náklady města Klášterce nad Ohří.


„Máme otevřeno po celý rok, od úterý do neděle od 9 do 17 hodin. O víkendech k nám jezdívají zájezdy Němců, ale i důchodců z Čech. Mezi cizinci se v letních měsících objevují i Angličané, Holanďané a Francouzi,“ říká zástupkyně ředitele zámku Hana Řezníčková, která dále dodává: „Zatímco více cizinců obdivuje interier zámku se sbírkami porcelánu, místní lidé tráví svůj oddychový čas v zámeckém parku, ve kterém chováme asi deset pávů, kteří zpestřují park i atmosféru.“ Město se již chystá park renovovat.


Dalším turisticky vyhledávaným městem je Kadaň, kde se postupně restaurují kulturní památky. Nejvyhledávanějším místem je Františkánský klášter z 15.století, který je přístupný od dubna do prosince, každý den mimo pondělí. Ve třech expozičních okruzích zde mohou návštěvníci shlédnout výstavu regionálního přírodního bohatství a poučení z historie kláštera. „Prohlídky kláštera probíhají s průvodcem a pro skupiny návštěvníků je třeba se objednat předem. Návštěvní hodiny je potřeba sledovat na našem aktualním zpravodajství na internetových stránkách, “ vzkazuje zájemcům průvodce Lukáš Gavenda. Výlet v Kadani lze zpestřit i procházkou v Městské památkové rezervaci - opevnění hradu, kostely nebo výstupem na radniční věž, která je otevřená od května do září, když neprší.


V Chomutově je nejvyhledávanějším místem pro dovolenou camp u Kamencového jezera. Atraktivnost rekreačního areálu zvyšuje blízkost Krušnohorského zooparku, hlavně pro rodiny s dětmi. „V chatičkách a ubytovně můžeme poskytnout ubytování až pro 220 lidí, v hotelu je dalších 144 lůžek a prostory pro stany a karavany mají kapacitu 250 volných míst,“ říká ředitel CV Relax, a.s. Zdeněk Fojtík,
Ten dále dodává:

„Z cizinců k nám jezdí hlavně Němci, ale v porovnání s turisty z Čech je to tak půl na půl. Již nyní máme ze sedmdesáti procent místa k ubytování obsazena. Náš víceúčelový areál nabízí v současné době plážový volejbal, čtyři dráhy kuželek, šipky, kulečník, minigolf nebo zábavné dětské automaty. Máme zde půjčovnu lodiček a šlapadel, oblíbený je vlek na vodní lyžování, který je nejdelší v republice, měří 780 metrů.“


Pro turisty je v Chomutově jistě zajímavé i Okresní muzeum v budově bývalé Jezuitské koleje a gymnázia z 16.století, kde mohou shlédnout výstavy jako archeologie na Chomutovsku, Krušnohorská příroda a další. Pominout nelze ani nejnavštěvovanější areál v Chomutově – Podkrušnohorský zoopark.


Zámek Červený hrádek u Jirkova navštívilo minulý rok téměř třicet tisíc turistů od nás i ze zahraničí, především z Německa. „Většinou k nám jezdí zájezdy. Zajišťujeme prohlídkový okruh, včetně městské věže a městských historických sklepů v Jirkově, sdělila ředitelka Kulturního, vzdělávacího a informačního centra Hana Procházková.


Oblíbenou turisticky navštěvovanou lokalitou na Chomutovsku je Prunéřovské údolí, jehož dominantou na vrcholu je zřícenina hradu Hasištejn. Z dalších turistických míst je to například vodní nádrž Kamenička nad Jirkovem s přírodní rezervací Buky, Bezručovo údolí na okraji Chomutova, nebo Telčské údolí mezi Březencem a Jirkovem.