Na výrobě přibližně dvoumetrového vejce pracuje pět zaměstnanců zámku – už celý týden.


„Kostru jsme vyrobili z pletiva, které se používá pro králíkárny a další vrstva je kašírovaná z novinového papíru. Použili jsme ho asi tak čtyřicet kilogramů,“ popisuje jeho podstatu pracovnice zámku Monika Hřívová. „Teď budeme pracovat na jeho skořápce z technické pěny a navrch přidáme sádru.“ Té si dopředu koupili patnáct kilogramů, přesto není jistota, že bude stačit.


Vejce je tak velké, že ho zaměstnanci zámku museli vykutálet na chodbu před restauraci. „Původně jsme na něm pracovali v dílně, ale brzy jsme zjistili, že jakmile mu přidáme další vrstvy, už bychom ho nedostali ze dveří,“ doplňuje se smíchem Hana Procházková, ředitelka organizace, pod kterou zámek patří.
Prvně uvidí návštěvníci obří vejce v neděli 23. března. Děti si ho společně pomalují a v 15 hodin se dostaví komisař, aby vzniklou kraslici změřil. To ale nebude jediný symbol Velikonoc. „Nechali jsme si upéct také dvoumetrové perníkové vejce,“ dodává Monika Hřívová. „I to děti mohou pokreslit cukrovou polevou a nakonec ho sníst.“


Velikonočná sláva na zámku začne už v 11 hodin a pořadatelé slibují množství soutěží. Děti si tu budou malovat vajíčka, učit se plést pomlázky a soutěžit, kdo umí nejdelší. Proběhne také klání o nejchutnějšího pečeného velikonočního beránka. Po půl hodinách budou na voze přijíždět mládenci, aby vyšupali děvčata. Součástí bude i balónková šou, kterou připravilo divadlo Ve tři.