Již pátý ročník festivalu má velké úspěchy, je totiž nejnavštěvovanější kulturní akcí v okrese, na kterou přijíždějí lidé jak z celé České republiky, tak ze zahraničí. Osobnost špičky mezi českými houslisty Jaroslava Svěceného je větším lákadlem k návštěvám zámku, nežli celá cenná sbírka historického porcelánu, který je zde vystavený.


Program festivalu


Letošní hudební festival bude probíhat na nádvoří zámku v Klášterci nad Ohří od 3. do 12. července. I na letošní ročník jsou připravené houslové kurzy, které probíhají přes den a večerní koncerty s významnými hosty. Kurzy povede Jaroslav Svěcený s Danou Vlachovou a zájem o jejich účast byl již dlouhou dobu přeplněný, od mladých žáků z Čech i z Německa. Od rána až do večera má každý možnost nahlédnout, zaposlouchat se a povznést nad realitu všedních starostí.


První den festivalu 3. července rozezní zámecké pódium Český komorní orchestr. Významným hostem festivalu Jaroslava Svěceného den po té, bude operní pěvkyně Gabriela Beňačková, která vystoupí s doprovodem kytary Lubomíra Brabce dne 4. července. Projekt Vivaldianno s Michalem Dvořákem a Radimem Hladíkem uslyšíme pro ohromný úspěch opět, a to 5. července. Projekt Vivaldianno, který měl minulý rok v Klášterci premiéru, byl letos oceněn platinovou deskou.


Dne 6. července navštíví zámek významný belgický klavírista a skladatel Francois Gloriex.


Mezi další hudební špičky se řadí České trio, které uslyšíme 8. července a na 9. července je připraveno vystoupení varhaníka a profesora J. Popelky s trumpetistou Vladimírem Rejlkem.


Zajímavosti festivalových dní


Patnáctiletá dcera Jaroslava Svěceného Julie se nedávno představila na televizních obrazovkách. V Klášterci předvede svůj talent v Rytířském sále zámku dne 10. července, kde společně s otcem rozezní dvanáct evropských houslí čtyř staletí.


Na tento den je připraven i doprovodný program – přednáška s ukázkami smyčcaře Milana Olbrechta se synem Lubošem, kterého považuje Svěcený za největšího mistra svého oboru v Čechách. Během přednášky, která začíná ve 14.00 hodin, budeme mít ojedinělou příležitost vidět unikátní mistrovská díla českých, německých a francouzských mistrů.


Festival zakončí dne 12. července komorní orchestr Virtuosi Pragensis, na kterém vystoupí i lektoři mistrovských houslových kurzů - Jaroslav Svěcený s profesorkou Danou Vlachovou, která je neodmyslitelnou součástí festivalu od jeho vzniku.
Koncerty začínají od 3. do 12. 7. každý den od 19.30 hodin na nádvoří zámku.

Autorka: Jana Vlčková