Sehnali jste známou a oblíbenou skupinu, Jirkov prý zažije koncert, který tu ještě nebyl. Mají Buty nějaké zvláštní požadavky, kterým musíte vyhovět?
Členové kapely nemají žádné manýry. Jsme rádi, že k nám Buty přijedou. Protože se v Jirkově zatím nic podobného nepořádalo, narazili jsme na problém s nedostatečným příkonem elektřiny pro světelnou a zvukovou aparaturu. Kdybychom všechno zapojili do zásuvky, vypadl by proud v půlce Jirkova. Ale po jednání s ČEZem máme všechno už technicky zajištěné.


Narozdíl od předchozích let se letos nebude na pouti vybírat vstupné, co všechno bude zadarmo?


Vystoupení divadelníků, rytířů, hudebních skupin a Jiřího Zonygy. Součástí poutě jsou také kolotoče a pouťové atrakce, jejimiž provozovateli není město, proto se na nich bude platit. Letos máme Hornickou pouť ve své režii poprvé, podařilo se nám sehnat sponzory, kteří spolu s městem pokryli náklady. Stávalo se, že si místní lidé stěžovali na placení vstupného, když chtěli třeba jen do bankomatu nebo pro pečivo do pekárny.


Hornická pouť je oslavou dne horníků. Čím ho připomenete?


Zahájíme výstavu k výročí šedesáti let hornické mládeže na Jirkovsku. Hornictví a těžba uhlí jsou s naším městem spojeny už více než dvě stě let. Kromě dolů v okolí byly na zámku Červený hrádek i ve městě v první polovině minulého století internáty a ubytovny pro učně a učenky v oboru hornictví. Myslím si, že exponáty, které budou k vidění v galerii v Kostelní ulici, věrohodně příblíží tvrdou a náročnou práci horníka.


Pokusí se Jirkov stejně jako loni překonat nějaký rekord?


Ne, letos se bude zpívat. Loni jsme měli jako slavného hosta jménem Jirka strongmana Jiřího Žaloudka, který předvedl svou sílu zvednutím octavie. Letos jsme pozvali Jiřího Zonygu, vítěze Xfactoru, který zazpívá a předá Cenu Jirky za zásluhy.

Program Hornické pouti v Jirkově


13. 9. Jirkovská hornická pouť ve středu města (Kostelní ulice a nám. Dr. Edv. Beneše) 10:00 vystoupení divadla VeTři –balónková show
12:00 Staročeská dechovka
14:00 pěvecké vystoupení Jiřího Zonygy (vítěz televizní soutěže X factor)
15:00 předání Ceny Jirky (cena obyvatel města za záslužnou činnost)
17:00 New Age of Smokie (skladby legendárních Smokie)
17:00 vernisáž v atriu městské galerie v Kostelní ulici – výstava 60 let hornické mládeže
20:00 vystoupení hudební skupiny BUTY Po celý den vystoupení šermířské skupiny Rekruti, dobové tance, středověké tržiště, kouzelník, středověké atrakce a středověká krčma.