Na domácí scéně v chomutovském Špejcharu však vystavuje poprvé. Vernisáž jeho výstavy s názvem „Divoký oceán“ přijel zahájit jeho přítel, režisér dokumentárních filmů Steve L. Lichtag.
Fotografování mě lákalo už v dětství

Jiří Řezníček pochází z Jirkova, ale žije již léta v Chomutově. Ačkoli po celém světě získal celou řadu ocenění ve fotografických soutěžích dokumentujících podmořský svět a jeho fotografie zdobí titulní stránky prestižních domácích i zahraničních časopisů, na domácí scéně v Chomutově vystavuje poprvé.


„Moje vzdělání patří do oboru elektro, ale fotografování mě zajímalo už od dětství asi jako každého zvědavého kluka. Později jsem se zaměřil na jiné koníčky, především na sport. Jako junior jsem hrával stolní tenis na vrcholové úrovni, což mi zabralo veškerý volný čas. K fotografování jsem se vrátil až v dospělosti, když jsem se začal potápět, to je doba zhruba před deseti lety,“ vzpomínal Jiří Řezníček.


Pod vodou si vyčistím hlavu

Galerie Špejchar dostala v současné době jiný rozměr. Velkoformátové barevné fotografie podmořských živočichů i života v oceánech a mořích celého světa nás vtáhnou do jiné dimenze, která zůstane pro většinu lidí navždycky „tabu“. Ne náhodou je výstava trefně pojmenovaná názvem „Divoký oceán“.


„Nemohu říct, co fotím nejraději, mám svá období. Dřív jsem se soustředil na fotografii, ale v současné době mě více zajímají velká zvířata. To souvisí i s vývojem fotografa. Cestuji po celém světě a v každém jeho koutě se vyskytuje zajímavý objekt hodný zvěčnění. Nepohrdnu oceánem ani sladkovodním jezerem. Podmořský svět, to je tichá krása, ale i nebezpečí, neposkvrněná příroda, ale i zdevastované oblasti. Pod vodou si vždycky „vyčistím hlavu“, plně se soustředím jen na fotografování a potápění,“ popsal svoji neobyčejnou práci Řezníček.


Jméno i fotografie dnes již světoznámého chomutovského fotografa – potápěče provází a zdobí tvář i pomocná ruka jeho ženy Jany. „Jana je mým modelem, ochráncem i rádcem. Jsme dávno sehraný tým. Probíráme spolu různé záběry a pod vodou se často dorozumíme i pohledem, protože mi už za ta léta, co jsme spolu, vidí do hlavy,“ svěřil se autor.


Letošní úlovek byl nejcennější

Jiří Řezníček má už za své fotografie na svém kontě desítky mezinárodních ocenění. Mezi ty, které si sám nejvíce považuje, patří ocenění v soutěži Zlatý delfín v Moskvě a ceny, které si přivezl z Istanbulu a ze Štrasburku. „Nejcennější trofejí je druhé místo v kategorii barevná fotografie, kterou jsem si přivezl letos z francouzského Antibes. Jedná se o 35. ročník nejstaršího a nejprestižnějšího světového festivalu, ve kterém je hodně těžké se prosadit. Již dvakrát se mi podařilo dostat do první desítky, ale na pověstnou „bednu“ jsem se dostal až tento rok,“ prohlásil.


Jiří Řezníček publikuje především v potápěčských a cestovatelských časopisech. Jeho fotografie provází reportáže z cest, které píše jeho žena Jana. V časopise Potápění jsou jeho fotografie často na titulní straně.


V současné době připravují manželé Řezníčkovi knihu fotografií podmořského světa a plánují další výstavy v naší republice i na Slovensku.

Autor: Jana Vlčková