Na plátna se vrátí oscaroví Coenové, Bathory jede dál…


„Starý“ trhák


Je to paradoxní, ale největším trhákem tohoto týdne na Chomutovsku je opravdu film, který měl premiéru už v únoru. Kdo se počítá mezi filmové fajnšmekry, ocení návrat režisérů bratří Coenů (Fargo, Big Lebowski) z vod komediálních úletů (Lupiči paní domácí) do drsného prostředí akčního thrillerů. A to i přesto, že někteří od nich čekali ještě víc.


Kdo dá na doporučení jiných, může se řídit vkusem Americké filmové akademie. Ta filmu Tahle země není pro starý udělila čtyři Oscary, včetně těch za nejlepší film, režii a vedlejší roli pro Javiera Bardema.


Promítá kino Oko o víkendu 13. a 14. září od 17.00 hodin.


Bathory


Film Bathory by se měl do trháků počítat také, ale upřímně řečeno, více než polovinu z toho „trhákovství“ dělá obrovská reklama kolem něj. Kvalitou se roztříštěný film potácející se mezi dramatem, velkovýpravným filmem a komedií s největšími peckami rovnat nemůže. Přesto není pochyb o tom, že spousta lidí bude chtít nejsledovanější tuzemský (respektive natočený v koprodukci) film letošního roku zhlédnout.


Šanci jim dává kino Hvězda v Kadani od 8. – 10. září vždy od 20.00 hodin, a několik šancí pak kino Jirkov, které film uvede ve středu 10. září od 9.00, 15.00, 17.30 a 20.00 hodin, v pátek 12. září pak rovnžě v 17.30 a 20.00 a ještě přidá jedno noční promítání od 22.30 hodin.


Batman znovu a nejlépe


Za lépe utracené peníze považuji vstupenku na film Temný rytíř. Byť může někoho odradit „batmanovský“ námět, je na místě uklidnění – nejde o lacinou adaptaci komiksu televizního střihu. Jde o snímek, který si možná kráčí pro Oscary. Za čtyři týdny je šestým nejnavštěvovanějším v České republice. A filmoví kritici skládají poklony pro výkon Heathe Ledgera v roli hlavního záporňáka Jokera. Herec už si slávu neužije, letos v lednu ve svých osmadvaceti letech zemřel.


Promítá kino Hvězda v Kadani, 11. a 12. září vždy od 20.00 hodin.


Nenápadně, ale působivě


Bez reklamy, bez hollywoodských megahvězd a bez mnohasetmilionového rozpočtu přichází do kin film Útěk do divočiny. Přiznám se, že mé pozornosti by zřejmě unikl nevšimnout si jména režiséra – Seana Penna.


Mám ho rád jako herce, ale ani režisérské řemeslo mu není úplně cizí. Od snímku o životě v aljašské divočině nečekejte akci, vzrušení. Spíš úžas a hluboký filmový zážitek. A slovem „hluboký“ myslím obě strany mince – tedy opravdu působivý, ale pro jiné nátury zřejmě nudný.


Kino Hvězda Kadaň – 13. a 14. září od 20.00 hod.


Oddech a pro děti


Pro děti přináší kina na Chomutovsku několik animovaných filmů. Po ekologickém rozumbradovi robůtkovi VALL–I nastupuje do kin se svým dobrodružstvím slon Horton.


V Chomutově lze dítka na zvířecí příběh vzít do kina Oko v sobotu 13. září od 17.30 hodin a v Klášterci v pátek 12.9. od 16.00 a 18.00 hodin.
Pokud se chtějí pobavit dospělí nebo teenageři, možná se jim to povede u české komedie U mě dobrý. Režisér Jan Hřebejk už několikrát dokázal, že pobavit umí (Pelíšky, Pupendo, Medvídek), Bolek Polívka v hlavní roli je komediant zřejmě od narození.


Boj několika libeňských štamgastů se skořápkáři z tržnice můžete zhlédnout v kině Oko 11. a 12. září od 19.00 hodin a v kláštereckém biografu Svět 13. 9. také od 19.00 hodin.


Zajímavost


Miloš Kubelka, provozovatel jirkovského kina, přichystal na tento týden dvě zajímavé věci. Kromě zmiňovaného maratonu s filmem Bathory (se vstupenkou na noční představení dokonce získáte 10% slevu na večeři v restauracích U radnice a Fantozzi) projevil svou nekonvenčnost také připomenutím atentátů z 11. září. Právě v tento den uvede dva roky starý film World Trade Center, který se do osudných dní vrací pohledem dvou záchranářů. Kvalitativně žádný trhák, ale zajímavé jako připomenutí tragického výročí.