Akce bude probíhat od 9 do 16 hodin. Lidé se mohou přesvědčit, jak větrníky působí vkrajině, a zblízka si prohlédnout tyto technologie, které vyrábí elektřinu bez exhalací a radioaktivního odpadu.

U každé elektrárny budou po celý den k dispozici jejich provozovatelé, aby zodpověděli konkrétní dotazy návštěvníků. Každou celou hodinu proběhne ucelený výklad o roli větrných turbín včeské energetice a jejich přínosech pro životní prostředí a přilehlé obce. Zájemci se také budou moci podívat do útrob těchto strojů. Na místě si budete moci vzít zdarma aktualizované brožury „Větrné elektrárny: mýty a fakta“.

Den otevřených dveří proběhne u jedenácti větrných elektráren a farem: Pavlov u Jihlavy, Břežany u Znojma, Jindřichovice pod Smrkem na Liberecku, Protivanov a Drahany (okres Prostějov), Gruna-Žipotín (okres Svitavy), Hraničné Petrovice na Olomoucku, Odry-Veselí (okres Nový Jíčín) , Nová Ves v Horách u Litvínova, Rusová – Podmíleská výšina (tři elektrárny, každá o výkonu 2 MW, výška stožáru 80 metrů, průměr rotoru 80 metrů) a Loučná pod Klínovcem (tři elektrárny, každá o výkonu 600 kW, výška stožáru 60 metrů, průměr rotoru 46 metrů.).

Akci pořádá Hnutí DUHA a koná se díky laskavé podpoře Nadace rozvoje občanské společnosti a spolupráci s provozovateli větrných elektráren.