Za dvanáct let své existence si tak našly velkou oblibu u diváků. Pravidelně jim předkládaly kvalitní porci zábavy a k tomu navrch poučení z dějin města Chomutova a jeho okolí.


Letos se organizátoři rozhodli nabídnout něco zbrusu nového.
„Zvolili jsme nové a neotřelé téma – Město v 19. století aneb Chomutov v čase cylindrů a šněrovaček,“ prozradil za pořadatelskou agenturu Modua Jiří Šnábl.


Pouť vystřižená z 19. století


Chomutovské slavnosti nabídnou to nejlepší na náměstí 1. máje už tuto sobotu a neděli od 10 do 17 hodin.


Rámovat je bude atmosféra pouti devatenáctého století. Tu pomohou navodit doboví trhovci, flašinetář (možná i s opičkou) a harmonikář, který bude komjdoucí rozptylovat svými kuplety. Vyhrávat a bavit tu bude ve staropražském stylu kapela Šrum - Šrum. Písničky a odrhovačky z časů Rakousko – Uherska zahraje a zazpívá hudební skupina Josef Švejk & C. K. Šraml. Její hlavní postavička dobrý voják Švejk je zde zároveň zpěvákem, bavičem i vypravěčem.

Provazochodci a jejich krkolomnosti


Tehdejší pouti byly z velké míry o pouličních umělcích. Ani tady nebude chybět provazochodec a artista Rudi se svou asistentkou. Ačkoli nebudou provádět krkolomnosti ve velké výšce, diváci se mohou těšit na nevídané věci.


Jak se jí sklo a žiletky?


Dav bude křižovat vysoká postava nesmrtelného Pierota Své představení totiž odehraje na chůdách. Diváci se také budou moci podivovat nad výkony pouťového siláka a jeho kolegy, který má rád k obědu sklo a žiletky.


„Za návštěvu bude jistě stát i vystoupení Cirkusu Berto,“ přibližuje Jiří Šnábl. „Chybí mu sice cirkusový stan, nehraje tam kapela a zvířata, která zde vystupují, se prý nemusí vůbec krmit. Ale umí pobavit malé i velké, jak to dokázal už na mnoha poutích a jarmarcích,“ slibuje.


Panoptikum s mořskou pannou


Kdo chce vidět nevídané může navštívit pojízdné Panoptikum. Jeho vousatý majitel sesbíral na svých cestách neuvěřitelné věci a prý má ve své sbírce i mořskou pannu.


Přijde také medvědář s mluvícím medvědem.


Živé obrazy na věži a v kostele


Komu bude náměstí těsné, může vystoupat na městkou věž nebo do kostela sv. Ignáce na netradiční prohlídku ve stylu „Živých obrazů“.


Stánky budou nabízet staročeské dobroty jako klobásy se švestkami, bramboráky, lívance, pečené maso, koláčky a buchty. K pití bude pět druhů piva a pravá točená malinovka. Také medovina a kvalitní víno.


Pokus o rekord


Součástí slavností bude opět pokus o zápis do knihy rekordů. Uskuteční se v neděli 27. dubna od 13.°° - 14°° hodin na náměstí 1.máje a půjde o to shromáždit co nejvíc lidí v dobových krojích na jednom místě. Podmínkou je oblečení z období 19. století. Více informací najdete na stránkách www.chomutov–mesto.cz

Hlavní body programu Chomutovských slavností na náměstí 1.máje
Začátek od 10.00 hod. konec v 17.00 hod. v sobotu i v neděli

Sobota


10,30-Cirkus Berto
10,45-Náš Pouťový kabaret
11,15-Panoptikum
12,00-Provazochodec Rudi
12,15-Cirkus Berto
12,30-Náš pouťový kabaret
13,15-Panoptikum pana Vrány
13,30-provazochodec Rudi
13,45-Kejklíř Vítek
14,00-Vyhlášení vítězů klání o „nejšikovnějšího chomutováka“
14,30-Náš pouťový kabaret
14,45-Cirkus Berto
15,00-Panoptikum pana Vrány
15,30-Provazochodec Rudi
16,00-Náš pouťový kabaret
16,15-Panoptikum pana Vrány

Neděle

10,30-cirkus Berto
10,45-Náš pouťový kabaret
11,15-Panoptikum pana Vrány
12,00-Provazochodec Rudi
12,15-Cirkus Berto
12,30-Panoptikum pana Vrány
13,00-Náš pouťový kabaret
13,30-Provazochodec Rudi
13,00-14,00 pokus o vytvoření rekordu co nejvíce lidí v dobovém oblečení na jednom místě
14,30-15,30 soutěže cechů v netradičních disciplínách
15,00-Panoptikum Pana Vrány
15,30-Náš pouťový kabaret
16,15-Provazochodec Rudi
16,30-Cirkus Berto

Po celou dobu budou vystupovat další umělci buď jako součást našeho pouťového kabaretu nebo samostatně po celém jarmarku.Budou to: Flašinetář Milouš, harmonikář Pavel, hudební skupiny Josef Švejk a CK Šraml nebo Šrum-Šrum, Medvědář Petr, kankán od skupiny Romance.
Zhruba každou půlhodinu budou střídavě na městské věži a v kostele sv.Ignáce probíhat netradiční prohlídky ve stylu Živých Obrazů.