Před revolucí mu neřekl nikdo jinak než Pionýrák, zchátralý dům na rohu chomutovské Čelakovského ulice se ale jmenuje Villa Katarina. Proč se z prvorepublikového klenotu stala ruina a jaké byly osudy jeho zakladatele? Na otázku zná odpověď Stanislav Děd, ředitel chomutovského muzea, který v pátek 7. dubna večer pořádá přednášku v Hotelu Sudety.

Ústředním tématem vyprávění je osobnost Richarda Goldmanna. „Jako právník a městský radní se podílel na rozvoji města na přelomu devatenáctého a dvacátého století, nejvýrazněji na stavbě přehrady Kamenička,“ vyjmenovává Goldmannovy zásluhy organizátor Mirek Koranda.

Rodinu poznamenal holocaust

Protože Goldmann pocházel ze židovské rodiny, je jasné, že přednáška zabrousí i k tragédii druhé světové války. „Dotkneme se i doby holocaustu, který poznamenal osudy jeho rodiny, i stavu místa jeho posledního odpočinku na židovském hřbitově,“ říká Stanislav Děd.

Doba bohužel semlela i samotnou Goldmannovu vilu. Nejprve musela přečkat zabrání nacisty, později se na ní podepsal i nezájem bývalého režimu, který tu vybudoval proslulý Pionýrák. Volnočasové centrum pro mládež ale skončilo na konci sedmdesátých let kvůli nevyhovujícímu stavu a až do listopadu 1989 patřila již dost zchátralá stavba Vodním stavbám. Později dům získalo město, ale špatný stav budovy rozhodl o dražbě do soukromých rukou. V těch se bohužel dále rozpadá. „Osud Goldmannovy vily v Čelakovského ulici je dalším smutným mementem vztahu k regionální historii,“ uzavírá ředitel Děd.

Přednáška začíná v pátek v 18 hodin.