V pondělí a v úterý dopoledne ji navštíví žáci speciální školy na ulici 17. listopadu v Chomutově a uspořádají si tu vánoční besídku.

„Dnes to budou mladší žáci a v úterý starší. Každá třída si připravila pro ty ostatní krátké vystoupení. Vystoupí například jeden slepý chlapec, který hraje na klavír a na flétnu,“ říká Martina Řápková ze sdružení Masopust, které kavárnu provozuje. „Je to o tom, že ty děti někam vyrazí. Že to nebude taková klasická besídka ve škole, ale budou se moci předvést někde jinde,“ dodává Řápková. Besídky budou po oba dny probíhat od 10 do 11 hodin dopoledne a budou určené pouze účinkujícím žákům.

Ale v kavárně nezapomněli ani na běžné návštěvníky. V úterý 22. prosince od 17 hodin pro ně připravili akci s názvem Darujte nám židli. „Je to taková naše vánoční besídka. Oslovili jsme všechny naše známé, kamarády i naše návštěvníky, aby nám donesli židli. Je úplně jedno, jestli bude nová nebo stará, kterou už doma nepotřebují. Když totiž pořádáme nějakou větší akci, tak těch židlí máme v kavárně málo. O některé naše akce je velký zájem a návštěvníci si pak nemají kam sednout,“ vysvětluje Řápková.

Na vánoční setkání může přijít kdokoliv posedět, rozjímat, popovídat si, ochutnat cukroví, které pomáhali péct zaměstnanci kavárny a prohlédnout si vánoční výzdobu, kterou vyráběli žáci speciální školy v Mostě. Za dárek v podobě židle budou v kavárně moc rádi, ale mohou přijít i ti, kteří zrovna žádnou přebytečnou doma nemají. „Na každou židli bychom chtěli dát cedulku se jménem dárce. Bude u nás pak mít svoje vlastní místo“, dodala na závěr Řápková.

Autorka: Lenka Kubalová