Velká spousta lidí neváhá trávit Vánoce a Nový rok třeba v Thajsku či na Bali. Chomutovské muzeum vám od soboty 24. listopadu nabídne výlet do exotiky, aniž byste se museli vzdát kapra se salátem a Popelky. Tradiční vánoční výstavu letos tvoří exponáty z černého kontinentu, návštěvníci dostanou i příležitost udělat dobrý skutek.

Těžiště výstavy tvoří 35 betlémů, které vznikly převážně v rovníkové Africe. Muzeu je zapůjčil sběratel Jaromír Tlustý. „Největší zastoupení mají kousky ze Zimbabwe a Keni, další pocházejí z Tanzanie, Etiopie, Ugandy a dalších zemí,“ vyjmenovává Tlustý. Od našich betlémů se liší zpracováním a především materiály. „Jsou vyrobené ze dřeva, ale i z tykve, mastku, banánového šustí, kovu, korálků,“ přibližuje majitel sbírky.

Africké betlémy upoutají návštěvníky i tím, kdo je tvoří. Autoři nacházeli inspiraci všude kolem sebe a tradičního biblického pojetí se vždy nedrželi. V některých chýších proto Ježíška nezahřívají osel a volek, ale tradiční africká zvířena zebry, ptáci marabu nebo zakrslé kozy. Postavičky Svaté rodiny a darovníků jsou oblečené v pestrých oděvech s tradičními kmenovými vzory a občas se klasické osazenstvo úplně mění.

V jednom betlému chybí dokonce Panenka Marie, k čemuž se váže zajímavá historka. „Betlém původně pochází od prodejce u Viktoriiných vodopádů. Přišel k němu turista a z celého výjevu stál pouze o Panenku Marii. Muž ji prodal, protože měl jistý výdělek a nemusel riskovat, že se mu celý betlém nepodaří prodat,“ vypráví Tlustý.

V jiné vitrínce naopak někdo přebývá. „Máme tu betlém s pěti králi místo tří. Autor je muslim a to náboženské pozadí tolik neznal. Ježíškovi ale dopřál, v jejich kultuře je král znakem blahobytu a bohatství,“ vysvětluje Tlustý.

Fotografie, oděvy i chýše

Afriku si s Vánoci asi spojuje jen málokdo a autoři výstavy přiznávají, že chtěli návštěvníkům dopřát netradiční zážitek. „Chtěli jsme zkusit něco jiného než českou klasiku, na kterou jsou lidé zvyklí. A také do té naší zimy přinést trochu barvy a afrického tepla,“ líčí jedna z autorek výstavy Xénie Janečková.

I z toho důvodu netvoří výstavu jen vitríny s exponáty. Návštěvníci si prohlédnou africké reálie na fotografiích, pokochají se modely tradičních oděvů. Uvidí také postavy afrických protějšků našich domácích čertů, ke kterým patří dlouhé chůdy. Nechybí dokonce pravá domorodá chýše.

Autoři výstavy se rozhodli prostřednictvím exponátů přiblížit i africkou každodennost. Ta často znamená chudobu, bídu i špatné životní prostředí. „Budeme tu mít recyklokoutek, kde zjistíte, že se dá zrecyklovat a znovu využít každý kanystr, pneumatika či kyblík. Jedním exponátem je i „petlém“, tedy betlém vyrobený z pet lahví,“ doplňuje Janečková.

A protože jsou Vánoce časem, kdy se lidé více zamýšlí nad světem kolem sebe a mají chuť dělat dobré skutky, dostanou k tomu příležitost i v muzeu. Pokud budou chtít, mohou přispět organizaci Dorra, která zajišťuje lékařskou pomoc v subsaharské Africe.