Na „svou pěst" ho vypravila kadaňská rodina, aby pomohla komunitě rodin s autistickými dětmi. Výtěžek převyšující 15 tisíc korun předala sdružení Limity Kadaň.

Žádný festival by se zřejmě neuskutečnil, kdyby nebylo podpory lidí na Startovači (startovac.cz), kde je možné přispívat na kreativní projekty. Dvaadvacetiletá Monika Beránková z Kadaně tam představila svůj záměr, který spočíval v propojení zábavy a přispění k lepšímu životu autistů a jejich rodin, a sklidila více než stoprocentní podporu.

Žádný festival by také nejspíš nebyl, kdyby se před osmi lety nenarodila její mamince Michaele Dlouhé dvojčata Libuška a Jiřík, u nichž se záhy projevil autismus. „Začalo to ve dvou a půl letech, kdy oba přestali reagovat na své jméno, začali mít poruchy spánku, do toho trpěli neopodstatněnými záchvaty vzteku, neměli rádi změny a objevily se potíže s řečí. V pěti letech měli slovní zásobu asi tak dvaceti slov," líčí Michaela Dlouhá, která byla vedle své dcery a také svého přítele Miroslava Pekárka spoluorganizátorkou festivalu. Dnes obě děti navštěvují speciální třídu při kadaňské nemocnici a naučily se číst i psát, v což rodina zpočátku ani nedoufala. „Rádi bychom za to poděkovali paní učitelce Martině Smiljekové," uvedla Michaela Dlouhá.

Právě přímá zkušenost s tím, že to mají „autíci" a jejich rodiny o něco složitější a také narážení na nepochopení veřejnosti rodinu vedla k uspořádání nevšední akce, která obsahovala nejen hudbu, ale i spoustu zajímavě zpracovaných informací o autistech. Zúčastnili se jí i Libuška a Jiřík spolu se skupinou autistických dětí z Kadaně.

„Chtěli jsme, aby si to také užili, když je to o nich," řekla Monika Beránková. „Šli i na pódium při předávání výtěžku, takže návštěvníci mohli vidět, komu peníze půjdou," dodala organizátorka, která byla navíc i jednou z účinkujících festivalu. V art rockovém seskupení Jiný rozměr ona zpívala a maminka hrála na klávesy.

Na dobročinné účely bylo věnováno celé vybrané vstupné. Díky tomu získává spolek Limity Kadaň, který sdružuje „autíky" a jejich rodiny, 15 310 korun. Celá částka poputuje na didaktické pomůcky pro děti s touto diagnózou.