O první adventní neděli se rozsvítí stovky žárovek na vánočním stromě v Chomutově i v Klášterci nad Ohří a lidé si užijí barevné výbuchy světel při ohňostroji. O den je předejdou v Kadani a ve Vejprtech.

Chomutovské Vánoce začnou trochu jinak, než bylo zvykem v posledních dvou letech. „Mívali jsme pro rodiny s dětmi komponované pohádkové příběhy. Abychom se ale neopakovali, vrátili jsme se k vánočním koncertům,“ zmínila organizátorka z kanceláře náměstka primátora Silvie Škubová. Na pódiu pod městskou věží na náměstí 1. máje tak zazpívá Daniel Hůlka, Kamila Nývltová a chomutovský pěvecký sbor Comodo. „Ne z každého místa na náměstí na ně lidé uvidí, to ale nakonec ani není potřeba. Mnozí nejspíš uvítají, že mohou stát na tržišti se svařákem v ruce, dát si něco dobrého a poslouchat v pohodové atmosféře,“ načrtla organizátorka.

Koncert na náměstí začne v 16.30 hodin a naváže na něj ohňostroj odpalovaný z Táboritské ulice.

V neděli se také prvně otevřou vánoční trhy na náměstí, kde bude ve stáncích medovina, svařák, něco na chuť a vánoční zboží. Lákat budou od 10 hodin do večera. Chybět nemá ani tradiční Ježíškovská pošta. Koho neděsí sirné výpary a pohled na rohatce, může se vypravit do sklepení pod Špejcharem, kde budou od 13 do 16 hodin čerti.

Další program se bude odehrávat naopak ve svatostánku. V 18 hodin začne v kostele sv. Ignáce první adventní koncert v podání Ženského komorního sboru Jirkov a Na-Hlas! Chomutov.

Tak bavil adventní program loni v Chomutově: 

a tak ve Vejprtech: 

Rozsvícení vánočního stromu chystají na nedělní večer také v Klášterci nad Ohří, kde přesunuli veškeré vánoční dění z náměstí do nedalekého zámeckého parku. Zůstane tam jen zvonička štěstí. Program plný hudby a divadla si budou příchozí užívat už dvě hodiny po poledni. Na nádvoří budou řemeslné stánky, Ježíškova pošta, lidé budou mít možnost vyrobit si vánoční ozdoby. To hlavní pak všechny čeká v 18 hodin, kdy se rozzáří více než dvacetimetrový smrk před zámkem a první svíčka na adventním věnci. Vše završí ohňostroj odpalovaný ze zámecké věže.

V Kadani zahájí advent už v sobotu dopoledne. Na Mírovém náměstí bude možné sehnat vánoční výzdobu a nahlédnout pod ruce řemeslníkům, kteří ukážou, jak se vyrábějí svíčky či ozdoby ze slámy, jak se razí mince a odlévají cínové figurky. Vyvrcholením bude rozsvícení stromu a ohňostroj v 17 hodin. „Ve stejný čas se spojí až 90 hlasů Karlovarského pěveckého sboru a místního sboru ProRadost, které zazpívají Tichou noc,“ předeslala šéfka kadaňské kultury Marcela Trejbal Vlčková. „Na náměstí se také budou pohybovat andělé z Chůdadla. Budou na chůdách, takže na ně lidé dobře uvidí,“ připomněla. Návštěvníky tak čekají zážitky z nového cirkusu, který si zakládá na příběhu a neotřelosti.

Jirkované o první adventní neděli zahájí zvlášť vydařené a oblíbené prohlídky zámku Červený Hrádek, kdy návštěvníky komnatami a zvyky Vánoc provede hraběnka. Jinak se ale město drží své tradice a rozsvěcuje vánoční strom, když chodí Mikuláš s čerty, tedy 5. prosince.

Vánoční trhy, které se letos přesouvají na náměstí E. Beneše, budou otevřené od 10 hodin. Strom a výzdobu Jirkov rozsvítí v 17.45 hodin, poté vypukne ohňostroj.