Skupina Aleš Brichta Project (ABP) hraje ve středu 7. května od 20.00 v Národním domě v Ústí, ale i 12. května v Praze v klubu Retro. Tam s dánskou legendou metalu Pretty Maids. „Od termínu v Ústí nás zrazovali, ale znám dost lidí, kteří ocení, že nemusí další den do práce nebo do školy. Tím spíš přijdou, vstupné je jen 120 Kč," řekl Zbyněk Haase, kytarista ABP.

Jak bude koncert vypadat?

Od 20.00 hraje Dogmen z Ústí, v cca 21.15 Aleš Brichta Project. S ním máme program asi na 90 minut. Zazní skladby z jeho sólo alb (Barák na odstřel, Dívka s perlami ve vlasech, Výlet do bájí) i skladby z éry Alešovy kapely ABband (Peklo už čeká, Poslední legionář). Zazní něco z CD Deratizér i singl Grizzly. Na playlistu jsou i skladby z CD Údolí sviní (duben ´13) Aleš Brichta Projectu. S Alešem v ní hraju já a David Vaněk (oba kytara), baskytarista Lukáš Varaja i bubeník Roman Haase.

Koncert nepatří do turné, ale od vydání poslední desky vnímáme všechna hraní jako propagaci CD, které na koncertech i prodáváme. Koncert v Ústí jsem zorganizoval za pomoci Kulturního střediska Ústí a s bratrem Romanem.

Konečně doma v Ústí

To proto, že jste z Ústí?
V Ústí jsme se narodili, žijeme tu, a bylo nám líto, že kapela, kde hrajeme, se na sever Čech téměř nepodívá. Za čtyři roky, co po boku Aleše hraji, jsem s ním v Ústí nehrál. Jednou jsme chtěli být v klubu Doma, ale kvůli nulové propagaci to nevyšlo.

Co lze říct o CD Údolí sviní?
Útočí už na dvojplatinu. Vzniklo v lednu i únoru 2013 v Praze ve studiu Faust, autorsky se na něm podílel celý ABP. Mám tam tři skladby, Štěpán s Lukášem po jedné, David čtyři a Ota Hereš z Alkeholu jednu. Texty jsou od Aleše. Album se „opírá" do momentální politické situace, ale ne všechny jeho texty…

Alkohol jako každý

O Alešovi už jsem i slyšel, že dost pije. Jsou to jen fámy?
Začal jsem s ním hrát zkraje roku 2010 v ABbandu vedle Karla Adama či Klaudy Kryšpína. Ta sestava točila Alešovo předposlední CD Grizzly, jeho hity v angličtině. Mělo sloužit i jako propagace v zahraničí, díky němu jsme loni v září hráli s Alešem v Budapešti a místní byli překvapeni, když slyšeli jejich Omegu (Dívku s perlami ve vlasech) česky (smích).
ABband se po dvou letech, co jsem tam byl, rozpadl. Chvíli měl Aleš doprovodnou kapelou, kde se prostřídalo během roku víc muzikantů. Souběžně jsem s Alešem hrál v projektu Arakain Memorial… Po úspěšném turné Arakain Memorial Aleš postavil AB Project, kde hrají všichni, co se zúčastnili memoriálu. Jen můj bratr do toho vstoupil až loni zjara.

A ten alkohol?
No právě. Po čtyřech letech, co s ním hraji, Aleš snad až na dva případy nikdy nebyl na pódiu po dobu koncertu výrazně pod vlivem alkoholu. Dá maximálně dvě plzně před koncertem a kolik vypijeme po koncertě, to už může být každému jedno (smích).

Ale úplně zdravý není, že?
To ne, má zdravotní problémy. Špatně vidí, což způsobuje jeho dezorientaci při nástupech na pódium, má i problémy s cévami v noze. Posledních pár koncertů zpíval v sedě na barové stoličce, ale pokaždé s plným hlasovým nasazením! Řešením bude operace, která ho čeká. Uvidíme, jestli to v Ústí zvládne odstát, je to pár dnů před operací. Ale myslím, že mu fanoušci odpustí i tu „barovku", když zazpívá naplno, jak to umí.
Fámy o totálních alkoholických stavech při koncertech loni rozpoutal jeho bývalý management, se kterým Aleš rozvázal spolupráci. Byla to „taková malá" pomsta.

Ale to byla pomsta!

Cože, jaká pomsta?
Management naplánoval smrtelný víkend. Pátek večer koncert a nocleh v Bruntále, druhý den přejezd skoro 450 km skrz Polsko a SRN do Rumburku na slavnosti. Hráli jsme od 19.00 a měli stihnout přejet 160 km do Golčova Jeníkova na koncert od 22.00. To nešlo! Totálně utahaný Aleš, nadýchaný prachu z cesty, už Golčův Jeníkov neuzpíval. Bývalý management vydal tiskové prohlášení, že byl pod vlivem alkoholu. Já i zbytek kapely víme, že to bylo jinak…
Není to svatoušek, je rocker! Ale až po koncertě si rádi dáme společně pár panáků a je pohoda…

Jak se s Alešem-legendou hraje?
Je to velká zkušenost. Nové zážitky, spousta nových lidí, poznáme zajímavá místa. Zažijeme nejhorší i nejlepší zvukaře, malá i velká pódia, všechno, co si člověk umí i neumí představit. Spolupráce s Alešem nás opravdu baví. A letní akce, ty jsou nejlepší!

Co vaši kapelu čeká?
Čeká nás hraní v Chrastavě u Liberce 7. června i velký festival Benátská 25. července. Jsme tam s ABProjectem, možná zazní i skladby z Alešova nového sólového CD „Papírový drak", které tak do měsíce vyjde. Jsme 13. září ve Zbrašíně u Loun na festivalu na počest zesnulého kytaristy Pavla Klase i na slavnostech města Trmice 20. září.