Miloši Helebrantovi za vinu kladli, že předloni v dubnu bez povolení podle zákona o návykových látkách prodal 50letému muži několik kusů balení injekčního roztoku veterinárního léčivého přípravku Penbital Eutha, obsahující psychotropní látku pentobarbital. „Jedná se o přípravek registrovaný ve veterinární medicíně, jehož výdej je vázán na lékařský předpis,“ upozornil státní zástupce František Stibor.

Lék se užívá podle běžně dostupných veřejných informací k nebolestivé a klidné eutanazii drobných zvířat včetně psů a koček. Ale i těch větších, jako jsou koně nebo prasata. Muž si lék po několika dnech vzal v pronajatém apartmánu v Praze a následně zemřel.

Jiří Carbol (vpravo) se svým obhájcem při jednání soudu.
Za smrt v hořícím autě dva roky vězení. V Chomutově odsoudili řidiče na drogách

Proces dnes u ústeckého krajského soudu netrval nijak dlouho. Muž se totiž k věci postavil čelem. „Skutek jsem spáchal na základě podvodného jednání. Velmi toho lituju,“ řekl Helebrant a uzavřel dohodu o vině a trestu se státním zástupcem.

Ačkoli mu hrozilo až osmnáct let za mřížemi, dostal pouze tři roky podmíněně odložené na zkušební dobu pěti let a zákaz činnosti na stejnou dobu. „Nižší trest už ani dostat nemohl,“ upozornil soudce Martin Majchrák. „Je to mimořádný případ, obdobnou situaci si nepamatuji,“ řekl předseda senátu.

Policisté zadrželi podezřelého na parkovišti u chomutovského Globusu.
VIDEO: Policisté „složili“ dealera drog na parkovišti u Globusu. Doma měl zbraň

Veterináře u líčení podpořila příbuzná oběti. Ta o muži, který si sáhl na život, promluvila značně nelichotivě. „Neadaptoval se do společnosti, měl psychické problémy a deprese, za svůj život nevzal nikdy zodpovědnost. Hledal nejjednodušší cesty, jak vydělávat peníze. Měl velké dluhy, zříkal se nás, příbuzných,“ řekla svědkyně o muži, který si lék vzal. Podle ní musel obejít několik lékáren a veterinářů. „Hledal někoho, kdo bude důvěřivý a prodá mu ho. Chtěl i eutanazii ve Švýcarsku, ale neměl na to peníze,“ doplnila žena.

Státní zástupce a potom i senát v mírném trestu přihlédli k věku obžalovanému přes 80 let i k jeho dosavadní trestní bezúhonnosti. Ze všech stran na něj šlo pozitivní hodnocení, řádně vykonával praxi a šlo o jeho první pochybení. Naopak v případě poškozeného soud shledal, že šlo o manipulátora, který se již v minulosti pokoušel o spáchání sebevraždy. Za mimořádný měl soud i přístup příbuzné poškozeného, která se spíš než o odškodnění brala za stažení obžaloby. V kauze nikdo nepodal odvolání, dnešní rozsudek je tak pravomocný.

Mohlo by vás zajímat: Větší než jezero Most. Z dolu ČSA, který zasahuje na Chomutovsko, bude jezero

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová