Doufám, že to dopadne dobře. To řekl novinářům 28letý dělník z Chomutova těsně před tím, než si v jednací síni ústeckého krajského soudu vyslechl rozsudek 12 let vězení.

Dostal je za to, že podle obžaloby dal tříměsíční holčičce ránu pěstí, nebo s ní udeřil o pevnou překážku. Muž tvrdil, že mu dítě spadlo z nohou. Znalci ale vyvrátili, že by to způsobilo takové zranění, které holčička měla.

Pro muže to tak nakonec dopadlo spíš špatně. Ale ne úplně: Soud sice nevyhověl návrhu obhajoby na zproštění viny. Na druhou stranu ale muži neudělil ještě o tři roky víc, jak navrhovala státní zástupkyně.

O případu jsme psali zde:

Muž se na místě odvolal. „Je to nefér, své děti miluji nade všechno. Nedokážu si představit sedět 12 let ve vězení,“ uvedl při odchodu. Rozsudek je nepravomocný, žalobkyně si na podání odvolání ponechala lhůtu.

Muž měl po šichtě, nejspíš si vybil vztek

K osudné události došlo 18. srpna 2022 kolem půl třetí ráno v bytě v Chomutově. Několik místností muž sdílel se svou družkou. S tou měl ještě další malé děti. Muž byl po odpolední šichtě a o nejmladší se v noci staral sám. Obecně nebyla situace v domácnosti uspokojivá. A to vzhledem k vážným psychickým problémům přítelkyně obžalovaného, matky několika dětí.

Do nemocnice se dítě s průvodními potížemi zranění dostalo až několik dní po úrazu. Rodiče tam oproti důraznému doporučení pediatra, ať s tím nemeškají, nakonec musela doprovodit policie. Lékaři dívce přišli na zlomeninu lební klenby. Muž potom musel její vážné zranění vysvětlovat kriminálce. Tvrdil, že když se dítě během noci vzbudilo s pláčem, položil si ho na nohy. A pak usnulo a samovolně mu spadlo z nohou dolů z postele.

close Muže odsoudili kvůli násilí na kojenci info Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín zoom_in Muže odsoudili kvůli násilí na kojenci

Proti ale byla podle státní zástupkyně Kláry Kubátové celá řada důkazů. Včetně rozporů ve výpovědích muže a oddalování léčení. A toho, že znalci poukázali na nemožnost, aby si dítě způsobilo frakturu lebky pouhým pádem z postele.

Pokud by to navíc bylo tak, jak vykládal obžalovaný, spadlo by na bříško. „Domnívám se, že si vybil na dceři frustraci. Věřím, že to jednání bylo ve zkratu. Nicméně použil fyzické násilí vůči hlavě tříměsíčního dítěte,“ upozornila žalobkyně.

V jednání muže posuzovaného jako pokus o vraždu holčičky byl podle senátu nepřímý úmysl. „Sice nechtěl způsobit její smrt. Ale musel si být vědom, že to hrozí, když proti ní použije takové násilí,“ řekla soudkyně Tereza Nagy. Polehčující okolností muži byla dosavadní trestní bezúhonnost. Ale i to, že léčba dítěte netrvala dlouho a dnes je holčička nejspíš bez následků.

Za vraždu dítěte mladšího 15 let ve stádiu pokusu, jak zločin kvalifikovala žalobkyně, ukládá zákon použití trestní sazby 15-20 let vězení. Senát tak 12letým trestem ukládal trest dokonce pod sazbou. „Jednalo se o ojedinělý exces,“ vysvětlila Nagy použití institutu mimořádného snížení trestu. I tak ale má jít muž do věznice se zvýšenou ostrahou.

Podle advokáta mohl dítě zranit někdo jiný z rodiny

Advokát Jiří Pašek navrhoval, aby soud muže zprostil viny. „Žádný důkaz nenasvědčuje, že by zranění způsobil poškozené můj klient,“ uvedl obhájce. Vzhledem k odstupu několika dní mezi zraněním a příjmem do špitálu není podle advokáta zřejmé, kdy a jak ke zranění došlo. Ani to, kdo zraňoval. Jestli to třeba nebyla přítelkyně muže, nebo prarodiče.

Samotný obžalovaný působil zkroušeně. „Chtěl bych se vrátit domů ke svým dětem. Nějak je namotivovat do života, být jim po boku jako otec. Vypilovat tu mojí nepozornost. Jde o to, že jsem měl jednat hned a nejednal jsem,“ kál se muž těsně před rozsudkem.

Senát ale obžalovaný neoblomil a dočkal se od něj jen o tři roky nižšího trestu, než navrhovala žalobkyně.