Nedostavil se. Přišli ale jeho stoupenci, kteří se dohadovali se soudkyní a byli proto vykázáni ze soudní síně. Jednu z účastnic musela justiční stráž vynést, protože si lehla na lavici a pronikavě ječela.

Pavel Zítko byl obžalovaný ze spáchání zločinu šíření poplašné zprávy, za který mu hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta. Týká se jeho živého vysílání na facebookovém profilu, kde v roce 2021 tvrdil, že vakcíny způsobují houstnutí krve a poškozují inteligenci dětí, způsobují potraty, nebo že bude vyvíjený „brutální“ tlak na děti a učitele, aby očkování absolvovali.

„Jsme ve třetí světové válce, ty metody zabíjení jsou tichý, normálně je moc nevidíte, je to biologická, chemická a elektromagnetická válka,“ vyjádřil se mimo jiné.

Páteční jednání u chomutovského soudu provázela zvláštní opatření. Do budovy měl přístup jen omezený počet zástupců z řad veřejnosti, kteří se chtěli účastnit jednání. Vstoupit jich smělo 35, taková byla i maximální kapacita sálu. Pro ostatní byla budova celý den zavřená. Další jednání byla zrušena, stejně jako provoz informačního centra, podatelny a pokladny.

Už kolem sedmé hodiny ranní stáli před budovou policisté včetně psovodů a členů antikonfliktního týmu. Na jednání tam čekala zhruba desítka stoupenců Pavla Zítka, kteří s sebou přinesli jeho dopis, v němž obžalovaný krom jiného sděluje, že neuznává legitimitu soudu. Předčítali z něj před soudní síní, než začalo jednání. Neodpustili si také konspirační proslovy o 5G vysílačích či „turborakovině“ v nemocnicích.

Rušno pak bylo i v soudní síni. Příznivci Zítka hlasitě komentovali výroky soudkyně a dávali najevo nesouhlas. Tvrdili, že přišli jako zmocněnci. Nepřestali ani když je poučila, že budou vykázáni, proto zakročila justiční stráž. V místnosti v jednu chvíli zasahovalo kolem deseti uniformovaných mužů. Vyvedli muže, ženu, která se položila na lavici, museli dokonce vynést. Tento výjev provázel její hlasitý jekot a protesty: „Jste korporát! Násilí! Na to nemáte právo!“

Teprve poté mohlo jednání pokračovat, skončilo ale během 11 minut. Soudkyně hlavní líčení odročila na 24. května, kdy má být zajištěna přítomnost obžalovaného Zítka. Pokud nedorazí dobrovolně, může ho předvést policie.

Soudu se Zítkovi nepodařilo obžalobu v termínu doručit a na policii, kam byl kvůli tomu předvolaný, si ji odmítl převzít. O soudu ale mluvil ve videu na sociální síti. Prohlašoval, že je chomutovský soud soukromá firma s padělkem státního znaku. Podle jeho slov jde o „další ryze politický proces s evidentní snahou umlčet pravdu hlásajícího Pavla Zítka, živého muže z masa, krve a kostí.“ Nahrávku doplnil úryvkem z historického filmu o upálení Jana Husa.

Pavel Zítko pochází z Opočna, žije ale v Kadani. Podobně jako Jana Peterková patří k nejznámějším postavám české dezinformační scény. Loni se neúspěšně pokusil kandidovat na prezidenta, když se mu nepodařilo získat potřebných 50 tisíc podpisů podporovatelů. Lhal, že je má, ve skutečnosti jich nebyla ani třetina. Od lidí ale na podporu kampaně vybral více než půl milionu korun, které podle Deníku N využil pro svou potřebu. Seznam Zprávy následně upozornily na jeho policejní stíhání pro podezření ze zpronevěry. Další média upozorňovala na to, že se topí v exekucích.

Tady ale výčet Zítkových malérů nekončí. Loni v říjnu ho policie vytáhla na dálnici u Postoloprt z BMW, když se odmítl podrobit běžné kontrole. Tou dobou se nacházel v pátrání, státní zástupce vydal příkaz k jeho zadržení kvůli zpronevěře.

Do barvité palety jeho činností patří také prodej neexistující kryptoměny, nabízení zázračného fénu, který mění obyčejnou vodu ve studánkově čistou, podpora Putina či tvrzení, že Česká republika neexistuje. Podle něj jde jen o „korporátní společnost“, v níž není třeba se řídit zákony.

Mohlo by vás zajímat: Soud poslal do vazby cizince obviněného z pokusu o znásilnění ženy na Písečné

Za napadení ženy na Písečné poslal soud cizince do vazby. | Video: Deník/Miroslava Šebestová