Odsouzený navíc musí podle soudu zaplatit více než čtyři miliony korun jako nemajetkovou újmu poškozeným, pozůstalým a také pojišťovně a na šest let má zakázáno řízení.

Rozsudek není pravomocný, obhájce si ponechal lhůtu na odvolání.

Za tři přečiny usmrcení z nedbalosti, těžké ublížení z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky původně mladíkovi hrozilo až šest let vězení. Nakonec žalobkyně navrhla, aby byl potrestaný odnětím svobody na tři roky. Oproti tomu obžalovaný doufal v podmínku.

Jiří C. (25) vychází z budovy Okresního soudu v Chomutově.
Tragická havárie v Klášterci: Za smrt v plamenech chce žalobkyně tři roky

Soud ovšem rozhodl o téměř dvou letech vězení. „S ohledem na to, že došlo v důsledku jednání obžalovaného k naprosto fatálním následkům, čímž byly ovlivněny životy několika osob, a zároveň k tomuto jednání došlo pod vlivem návykových látek, soud dospěl k závěru, že nepřipadá v úvahu ukládat trest jiný než nepodmíněný,“ zdůvodnil soudce Martin Mihal.

Jak ale uvedl dále, na výměru délky trestu mělo vliv i to, že mladík dosud nebyl trestaný a podle soudního senátu si dobře uvědomuje, čeho se dopustil. „Lítost, kterou opakovaně projevil nad svým chováním, byla věrohodná. Uložený trest bude trestem dostatečným a adekvátním,“ zhodnotil soudce.

Želatinový proužek s HHC. Po jeho požití skončila dívka v Chomutově v nemocnici.
Želatina s látkou HHC poslala dívku z Chomutova do nemocnice. O droze nevěděla

K havárii došlo 5. prosince 2020 po poledni, když se skupina mladých lidí z Prahy vydala v silných autech na cestu do Krušných hor. Jiří Carbol řídil luxusní sportovní vůz Infiniti G37. Cílem měl být Měděnec, tam však mladí nedojeli.

K zlomovému okamžiku došlo v Klášterci nad Ohří, když šňůra aut vyjížděla z benzinky na rychlostní silnici. Čekalo je stoupání po široké rovince ve směru na Karlovy Vary. Carbol ale v tomto přehledném úseku dostal smyk, ten nezvládl, přejel do protisměru a čelně naboural do protijedoucího Fordu Focus. Za jeho volantem seděl 52letý muž, který měl na palubě přítelkyni a malé dítě. Po nárazu začala obě auta hořet, přičemž řidič fordu utrpěl vážná zranění a zaklíněný ve voze uhořel. Zraněna byla i žena s dítětem, je se ale podařilo zachránit. Léčili se několik měsíců.

Při jízdě měl být Jiří Carbol pod vlivem pervitinu.

Fontána v chomutovském parku.
Scénicky nasvícená a s mlhovištěm. Fontána v chomutovském parku ožije

Chomutovský soud začal kauzu projednávat v polovině roku 2022. Její průběh sledovali rodiče a další blízcí příbuzní řidiče, který zahynul tragickou smrtí. Nechyběli ani při vyhlášení rozsudku, kdy se z jejich lavice ozývalo štkaní. Výši trestu komentovat nechtěli. „Péťu nám to nevrátí,“ plakala po ukončení hlavního líčení maminka.

Verdikt nekomentoval ani Jiří Carbol. „Já se nebudu vyjadřovat, děkuju,“ reagoval na otázky novinářů.

Mohlo by vás zajímat: Konec Goldmannovy vily v Chomutově? Majitel ji chce přestavět na bytový viladům

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová