Jednání provázela zvláštní opatření. Do budovy civilního soudu, kde se mělo konat, byl omezen počet zástupců z řad veřejnosti, kteří se chtěli účastnit jednání. Pro ostatní je po celý den uzavřená. Další jednání byla zrušena, stejně jako provoz informačního centra, podatelny a pokladny.

Před osmou hodinou ráno bylo před budovou množství policistů včetně psovodů. Na jednání čekala zhruba desítka lidí z řad veřejnosti včetně příznivců Pavla Zítka. Ten se nakonec k hlavnímu líčení nedostavil. Místo toho jeho stoupenec přečetl dopis, v němž obviněný kromě dalšího sděluje, že neuznává legitimitu soudu.

V soudní síni bylo od začátku rušno. Příznivci Zítka narušovali průběh jednání výkřiky, že soud je jen soukromá firma a nemá na toto právo. Během pěti minut museli být justiční stráží čtyři vyvedeni. Jednu ženu museli strážci vynést na chodbu, další tři lidé šli po svých.

Jednání poté rychle skončilo odročením na květen.

Státní zástupce Zítkovi klade za vinu události z podzimu 2021, kdy sílila pandemie covidu-19. Zítko tehdy popíral existenci viru, odmítal roušku, očkování a testy a na svém veřejně přístupném facebookovém profilu měl vysílat videa, v nichž mimo jiné prohlásil: „Vakcíny způsobují houstnutí a větší viskozitu krve, takže teče v žilách pomaleji… a tady je naprostá zrůdnost, protože pokud chtějí zabodávat děti… tak děti potřebují třikrát více kyslíku proto, aby se jim jaksi rozvíjel mozek… dochází k nevyvinutí takovýho orgánu jako je mozek a to ukazuje na to, že jakoby, i s tou inkluzí ve školách… jakoby jim vyhovovalo zblbnutí a zdebilnění národa.“

Trestní stíhání bylo zahájeno loni. Obviněný proti tomu podal stížnost, státní zástupce ji ale zamítl jako neodůvodněnou. Následně mu byl ustanoven obhájce, to však Zítko odmítl.

K blížícímu se soudu se v uplynulých dnech vyjadřoval ve videích na svém profilu, kde prohlásil, že je chomutovský soud soukromá firma s padělkem státního znaku. Podle jeho slov jde o „další ryze politický proces s evidentní snahou umlčet pravdu hlásajícího Pavla Zítka, živého muže z masa, krve a kostí.“ Nahrávku doplnil úryvkem z historického filmu o upálení Jana Husa.

Pavel Zítko pochází z Opočna, žije ale v Kadani. Podobně jako Jana Peterková patří k nejznámějším postavám české dezinformační scény. Loni se neúspěšně pokusil kandidovat na prezidenta, když se mu nepodařilo získat potřebných 50 tisíc podpisů podporovatelů. Lhal, že je má, ve skutečnosti jich nebyla ani třetina. Od lidí ale na podporu kampaně vybral více než půl milionu korun, které podle Deníku N využil pro svou potřebu. Seznam Zprávy následně upozornily na jeho policejní stíhání pro podezření ze zpronevěry. Další média upozorňovala na to, že se topí v exekucích.

Tady ale výčet Zítkových malérů nekončí. Loni v říjnu ho policie vytáhla na dálnici u Postoloprt z BMW, když se odmítl podrobit běžné kontrole. Tou dobou se nacházel v pátrání, státní zástupce vydal příkaz k jeho zadržení kvůli zpronevěře.

Do barvité palety jeho činností patří také prodej neexistující kryptoměny, nabízení zázračného fénu, který mění obyčejnou vodu ve studánkově čistou, podpora Putina či tvrzení, že Česká republika neexistuje. Podle něj jde jen o „korporátní společnost“, v níž není třeba se řídit zákony.

Mohlo by vás zajímat: Spaní na včelách. Na horské louce u Chomutova vyrostl léčivý apidomek

Na horské louce u Místa vyrostl terapeutický apidomek se spaním na včelách. | Video: Deník/Roman Dušek