„Nabídka" zboží a služeb 37letého muže k Královehradeckého kraje byla opravdu bohatá. „Tento internetový ,prodejce´ nabízel prostřednictvím různých inzertních portálů k prodeji rozličné předměty. Mezi nimi byly sběratelské mince, detektory kovů, vojenský opasek, čepice nebo válečná dýka z 2. světové války, deskové hry, stavebnice, lístky na koncerty, na různé kulturní akce, a to například i na divadelní představení Dobytí severního pólu. Mezi služby, jejichž poskytnutí měl zájemcům slíbit, patřilo například vypracování projektové dokumentace nebo dokonce i sestavení jídelníčku na hubnutí," uvedla policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

Muž vystupoval pod různými jmény a přezdívkami. Vytvářel inzeráty s nabídkou prodeje zboží nebo poskytnutím služeb. Někdy také reagoval na poptávku. Obchody měly ale jeden velký háček. „Poté, co mu kupující slíbené produkty zaplatili, tak jim podle dosud zjištěných informací nikdy nic nedodal. Přesněji řečeno, párkrát měl místo zboží poslat zabalený kámen nebo prkénko," pokračovala policejní mluvčí.

Piráti Chomutov.
Hokejové Piráty, kteří zažívají pohádkový návrat do první ligy, čeká soud

Na policisty se obrátili také manželé z Chomutova. Muži zaplatili 78 tisíc korun za sběratelskou minci. Když jim ale nepřišla, začali si myslet, že jde o podvod. „Policisté rozsáhlým prověřováním zjistili nejen identitu falešného prodejce, ale i to, že tento člověk má mít na svědomí desítky podobných podvodných jednání. Poškození z různých částí republiky mu za slíbené a nikdy nedodané zboží posílali částky od stovek korun až po sumy v řádech desítek tisíc. Celková dosud zjištěná škoda přesahuje 340 tisíc korun. Některým ze zatím 71 zjištěných podvedených se po několika urgencích podařilo vymoci jejich peníze zpět," uvedla Glogovská.

Podle kriminalistů muž podobně podváděl už také v minulosti, za podvod byl odsouzen a po odpykání části trestu ve vězení byl poté podmíněně propuštěn na svobodu. „Vyšetřovatel dotyčného, který se mezitím znovu dostal do výkonu trestu kvůli jiné trestné činnosti, stíhá pro spáchání pokračujícího přečinu podvodu. S ohledem na výši způsobené škody by soud jeho pobyt za mřížemi mohl prodloužit až o pět let," dodala policejní mluvčí.

Mohlo by vás zajímat: Jirkov chce přestavět autobusové nádraží i křižovatku. Hledá architekta

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová