Dvaasedmdesátiletý muž naletěl podvodníkům, případem se zabývají kriminalisté. „Muž na sociální síti Facebook narazil na inzerát, který sliboval zhodnocení peněz. Jednalo se o video s česky psaným textem a byl u něho odkaz, na který senior klikl. Následně mu volala žena, jež ho navedla, kam má zaslat základní vklad ve výši 200 amerických dolarů, aby prý mohl začít investovat,” popsala začátek podvodu policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

Podvodníci spolupracovali, u muže vzbudili dojem důvěryhodnosti. „Když to muž udělal, telefonicky se s ním spojil již ,jeho makléř´, který se ho ujal a od té doby komunikoval jen s ním. Podle hlasu mladší muž s východním přízvukem získal mužovu důvěru a ten plnil všechny jeho instrukce,” pokračovala policejní mluvčí.

Podvodník „makléř“ mu nejprve na nějaké stránce založil účet, tam měl posílat peníze, aby se zhodnocovaly. Aby vše vypadalo ještě více důvěryhodněji, mohl senior nahlížet na svůj účet, viděl, jak jeho zisky rostou. Jenže stránka byla také falešná. „Na tuto stránku mohl senior nahlížet, aby viděl, jak jeho investice rostou. Mělo prý jít hlavně o investování do bitcoinu a do ropy. Muž tedy začal na základě pokynů makléře k platbám posílat peníze na určené účty. Vše vypadalo v pořádku, na stránkách, kam mu makléř poskytl přístup, měl vždy vyúčtování a podle toho se investice hodnotily tak, jak mu slíbil,” popsala Glogovská.

Případů pertuse, takzvaného černého kašle, v Ústeckém kraji v roce 2024 dál přibývá.
Další případy černého kašle na Chomutovsku. Situace v kraji se nelepší, naopak

Později již muž peníze posílat nechtěl, úspory na jeho účtu totiž docházely. „Makléř“ ho přesto ještě několikrát přesvědčil, aby poslal další peníze. Lákal ho na časově omezené výhodné nabídky, muž tak poslal třeba i půl milionu.

Nakonec podvedeného kontaktovala jeho banka, upozornila ho na podezřelou platbu. Obrátil se proto na policii, v té době už tušil, že naletěl. „Od poloviny února do téměř poloviny dubna tak neznámý podvodník zmíněného důchodce připravil v součtu o 3,1 milionu korun, které mu poškozený sám zaslal s vidinou jejich vysokého zhodnocení,” dodala Miroslava Glogovská.

Festival vína na Červeném Hrádku.
Festival vína na Červeném Hrádku. Krev rozproudilo skvělé víno a cimbálovka

Před podobnými podvody policie opakovaně varuje, přesto jejich počet neustále roste. „Dostali jste nabídku výhodně investovat, která se nedá odmítnout? Zbystřete a hlavně nikomu nesvěřujte vládu nad svým počítačem nebo mobilním telefonem. Útočník na internet umístí lákavou reklamu slibující zaručené zisky. V reklamě se pro zvýšení důvěryhodnosti mohou objevovat známé osobnosti a významné společnosti. Reklama vybízí k vyplnění kontaktního formuláře. Po odeslání údajů je oběť oslovena například telefonicky podvodníky, kteří se vydávají za pracovníky různých investičních společností. Roztáčí se kolotoč intenzivní manipulace,” varují policisté.

Neposkytujte osobní údaje neznámým osobám, ani vzdálený přístup k vašemu počítači nebo mobilu. „Pod dojmem regulérní investice odesílá oběť své peníze přímo pachateli nebo platby díky vzdálenému přístupu provádí sám pachatel. Podvodníci využívají profesionálně vypadající investiční platformy. Vše vypadá velmi věrohodně,” uvádí policisté.

Mohlo by vás zajímat: Přání dětí v nově otevřeném centru duševního zdraví v Chomutově? Cítit se líp

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová