Už jen dvě kola zbývají do konce první čtvrtiny základní části Tipsport extraligy. Piráti se v rámci úvodní rundy vzájemných zápasů naposledy představí před vlastními fanoušky, kde se střetnou s týmem Aukro Berani Zlín. Osmý celek tabulky venku zatím uspěl dvakrát v prodloužení, Piráti pak budou chtít přerušit sérii tří domácích neúspěchů.

Pro koho bude pátek třináctého smolný? Přijďte se podívat na vlastní oči do chomutovské SD Arény, úvodní buly bude vhozeno v pátek 13. října v 17 hodin a 20 minut.

Oslabení? Nejčastěji ho v extralize hraje Flemming

Nejvyšší soutěž má za sebou jedenáct kompletních kol, přesto mají některé týmy odehráno dvanáct utkání. To poněkud zkresluje pořadí hráčů podle počtu minut strávených na ledě. Chomutovský obránce Brett Flemming je pátý, když strávil na ledě přes 256 minut. Na jedno utkání to dělá 23 minut a 19 vteřin, což je nejvíc v soutěži a o jedenáct vteřin víc než druhý Jakub Krejčík z brněnské Komety. Šestadvacetiletý rodák z kanadské Reginy strávil na ledě zatím bez šesti vteřin 190 minut v rovnovážném počtu hráčů, patnáct a půl minuty v početních výhodách a více než jednapadesát minut v oslabení, což je nejvíc ze všech extraligových hráčů. Za jeden duel obrání Brett Flemming v početní nevýhodě čtyři minuty a 39 vteřin. Ze zlínských hráčů má nejvyšší ice-time na jedno střetnutí lotyšský reprezentační obránce Ralfs Freibergs, jenž je v této statistice pátý. Jeho krajané bratři Roberts a Rihards Bukartsovi jsou v rámci týmu na devátém respektive osmnáctém místě.

V úvodu ročníku Piráti kralovali využívání přesilových her, přestože jich hráli minimum. Nyní se stále drží v lepší polovině extraligového pole a dokonce mají na kontě nejméně početních výhod. Společně právě se Zlínem jich odehráli doposud jen 42. Zatímco družina trenérů Roberta Svobody s Martinem Hamrlíkem proměnila čtyři, svěřenci Vladimíra Růžičky se prosadili sedmkrát, což dává využití přesilovek 16,67 procent a sedmé místo v soutěži. Čtyřikrát skóroval Michal Poletín, po jedné trefě přidali Tomáš Slovák, Mário Grman a Brett Flemming.

Hradecký Martin Látal, na snímku v bílém, vymíchal ke konci první třetiny Jána Laca, ale překonat ho nedokázal.
Piráti Chomutov doma nestačili na Mountfield Hradec Králové

Také pohled na hru v oslabení je hodně zajímavý. Piráti jich odehráli nejvíc a Zlín o tři méně, což ho řadí na páté místo. Valaši se pak pyšní nejlepší úspěšností oslabení mezi tuzemskou elitou, když inkasovali jen třikrát, a ubránili tak 94,64 procent přesilovek soupeřů. Oba celky zatím jednou vstřelily gól, když někdo z vlastních hráčů seděl na trestné lavici. Přesný zásah v oslabení zaznamenali Michal Vondrka a David Štastný.

Libor Kult