Chomutov – Tři zápasy do konce baráže a ztráta pěti bodů. To je realita Pirátů ve skupině o udržení.

Po nejlepším výkonu v sezoně Piráti v neděli porazili Mladou Boleslav 3 : 1, ale Kladno neudrželo třígólové vedení v Olomouci a po prohře 3 : 5 má nakročeno do 1. ligy. Současně ale nepomohlo Pirátům v boji o záchranu. Chomutovu tak stále zůstává ztráta pěti bodů na oba prvoligové celky, které vedou tabulku.

Pirátům tak nezůstává nic jiného než vyhrát všechny zbývající zápasy za tři body. A začít musí už dnes na Hané. „Teď musíme vyhrát každý zápas za tři body. Každý zápas je teď pro nás nejdůležitější v roce. Čeká nás ještě hodně dlouhá a hrbolatá cesta. Ale je to v našich rukou. Musíme si to vzít a jít po tom," věří v záchranu Pirátů kapitán Ľuboš Bartečko. Výhra za tři body na ledě Olomouce je důležitá i z toho pohledu, že při stejném počtu bodů dvou mužstev rozhodují vzájemné zápasy. A při vzájemných výsledcích Pirátů a Kohoutů 3 : 1, 2 : 3 a 1 : 3 by Piráti dorovnali bodový stav s Morou.

Při teorii, že všechny tři týmy vyhrají v základní hrací době nad Kladnem, které už nemá prakticky o co hrát, bude důležitý taky páteční vzájemný zápas Olomouce s Boleslaví. Tady je výhodou, že oba týmy ještě nemají postup jistý a potřebují body. „Oba soupeři si to musí rozdat i mezi sebou. V loňské baráži se rozhodovalo až v posledním utkání. Doufám, že tomu nebude jinak ani letos," věří v obrození Pirátů Jaroslav Svoboda.

Trenér Jaroslav Beck byl v prognózách opatrnější: „Pro nás je důležité, že žijeme. Konečně přišel zlepšený výkon, snad to ještě není pozdě. Teď se musíme zkoncentrovat na další zápas a tím je v úterý Olomouc," řekl po vítězném utkání s Bruslaři z Boleslavi.

Rodák z Olomouce Jaroslav Svoboda rovnou nabízí recept na zdolání Kohoutů: „Musíme hrát opatrně z obrany. Moc branek nedáváme, takže nesmíme inkasovat. Chtělo by to ještě méně vyloučení než v utkání s Boleslaví, kdy jsme byli zbytečně nervózní na rozhodčího. Musíme zabrat a nesmíme se na nic vymlouvat. Už bereme jen výhry!"

Tabulka a počty: Nejhorší varianta v nejlepším případě
Spočítat možné vývoje v barážové tabulce není nic pro ty, kteří z matematiky propadali. Jedno je jasné – Piráti musí všechny tři zápasy vyhrát za tři body. Jinak by dávali svůj osud do rukou jiných (hlavně Kladna). Předpokládejme, že Piráti získají vytoužených devět bodů. Také ale počítejme s tím, že málo motivované Kladno s téměř jistým sestupem (existuje ještě bláznivá varianta, při které se teoreticky Kladno může zachránit) nedokáže vzít body ani jednomu soupeři Chomutova. V takovém případě bude jednoznačně klíčové utkání Olomouc – Mladá Boleslav. Nejhorší varianta v takovém případě? Výhra Mladé Boleslavi po prodloužení. Pak by totiž Olomouc měla na konci baráže stejně bodů jako Chomutov a rozhodovalo by jednak vzájemné skóre (takže když v Olomouci vyhrát, tak ideálně o více než jeden gól!) a při rovnosti dokonce skóre celkové. A to (o kolik kdo porazí koho) už je vzhledem k třem zbývajícím kolům za hranicí předvídatelnosti. S Mladou Boleslaví by Piráti v případě rovnosti bodů měli lepší bodový zisk ze vzájemných zápasů. Každopádně všechny ostatní varianty (tříbodová výhra jednoho celku ve zmíněném zápase či ztráta bodů v zápasech s Kladnem) jsou pro Piráty jen příznivější.